Jak sobie pościelisz - wybieramy idealny materac

Autor: Moje życie
Drukuj artykuł

Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że w łóżku spędzamy średnio 8 godzin na dobę, co daje nam 240 godzin w miesiącu i 2280 godzin w roku! W łóżku spędzamy prawie 1/3 życia. Jakość snu ma ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu przez cały długi dzień. Jeśli chcemy budzić się każdego poranka wypoczęci i w dobrej formie powinniśmy przestrzegać kilku ważnych zasad.

Jeżeli mamy kłopoty z zaśnięciem, w nocy długo wiercimy się i przewracamy z boku na bok, zdarzają się nam rano bóle w okolicy kręgosłupa lub też czujemy się ogólnie niewyspani najpierw powinniśmy przyjrzeć się - naszemu miejscu snu. Aby nasz sen był głęboki i regenerujący należy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Po pierwsze, pomieszczenie, w którym śpimy oraz pościel powinny być dokładnie wywietrzone. Podczas cieplejszych miesięcy wietrzenie pomaga pozbyć się stęchłego powietrza, które mogło nagromadzić się w ciągu dnia. Sypialnię należy wietrzyć również zimą, aby zapewnić w niej odpowiedni mikroklimat. Zimą powinno to być wietrzenie uderzeniowe, czyli szerokie otwieranie okna na około 3 do 5 minut co godzinę.

Kolejnym krokiem ku bardziej efektywnemu odpoczynkowi są ustabilizowane godziny snu odpowiadające naszemu zegarowi biologicznemu. Jeśli jesteśmy tzw. "skowronkami" nie zmuszajmy się do zasypiania po północy i przeciwnie: niewskazane jest, aby osoby aktywne w godzinach wieczornych i nocnych czyli tzw. "nocne marki" kładły się spać zbyt wcześnie. Skończyć się to może w najlepszym wypadku frustracją, w najgorszym - chroniczną bezsennością. Postarajmy się też przed snem zapomnieć o wszystkich dręczących nas problemach oraz licznych sprawach, które musimy załatwić następnego dnia. Nie zabierajmy kłopotów do łóżka, aby nie odbiły się one na komforcie naszego snu.

Najważniejszą zasadą jest jednak dobór odpowiedniego materaca. I właśnie w tym momencie należy przypomnieć sobie o tym, że przesypiamy 1/3 życia. Nasz wzrost, waga, a nawet wiek to czynniki, które mają niezwykle istotny wpływ na wybór dobrego materaca. Na rynku dostępnych jest wiele typów materacy: bonellowe, kieszonkowe i lateksowe. Od około 5 lat dostępne są Polsce również materace z pianki wiskoelastycznej ("leniwej"). Często nazywane są one materacami z pamięcią, ponieważ po wstaniu z materaca jeszcze przez chwilę pozostaje na nim odcisk naszego ciała. Reagują one też na temperaturę naszego organizmu. Aby wybrać najlepszy dla siebie materac, warto zasięgnąć porady u doświadczonego specjalisty w tej dziedzinie.

Materac zwykle służy nam wiele lat, musi więc być komfortowy i dobrze podpierać nasz kręgosłup - radzi Jacek Poznański z firmy MACHALA Sp. z o.o. - dystrybutora nowoczesnych włoskich poduszek i materacy PerDormire. Dlatego powinniśmy poświęcić czas na dokonanie odpowiedniego wyboru. Nie ma lepszego sposobu niż położyć się na materacu i to przynajmniej na kilka minut. W dobrych sklepach sprzedawca sam nam to zaproponuje. Warto położyć się zarówno na plecach, jak i na boku, aby sprawdzić, czy będzie nam wygodnie w obu pozycjach. Dobór twardości to sprawa indywidualna, ale dla naszego zdrowia nie popadajmy w skrajności - materace zbyt twarde, ani zbyt miękkie nie są dobre dla naszego organizmu, zwłaszcza kręgosłupa. Najlepsze zapewniają równomierne podparcie na całej powierzchni, bez nacisku zwrotnego na nasze ciało. Taki efekt osiąga się dzięki zastosowaniu tzw. pianki wiskoelastycznej - nowoczesnego materiału o wysokiej gęstości, który redukuje nacisk. Jeśli chodzi o rozmiar, to materac powinien być przynajmniej 15-20 cm dłuższy niż wysokość naszego ciała. Natomiast minimalna szerokość to 80 cm dla jednej osoby, ale 90, a nawet 100 cm oznacza wyższy komfort.

Na materacu nie warto oszczędzać. Pamiętajmy, że materac służyć nam będzie przez lata, dlatego warto, aby był on idealnie dopasowany do naszych potrzeb. Dzięki temu zawsze wstawać będziemy prawą nogą.

Więcej na: www.perdormire.pl