Sekrety damskiej torebki

Autor: Koniecznie przeczytaj
Drukuj artykułŁatwiej spotkać kobietę bez makijażu niż bez torebki. I choć w sklepach coraz częściej pojawiają się modele dla mężczyzn, to wydaje się, że torebka jeszcze na długo pozostaje domeną płci pięknej. O tym skąd bierze się nasza miłość do torebek, czym powinnyśmy się kierować przy jej wyborze i dlaczego torebka jest dla kobiety tak ważna mówi Agata Nowak, ekspert BagHouse.pl.

Torebek nigdy zbyt wiele

Torebka jest nieodzownym elementem stroju każdej kobiety. Agata Nowak zaznacza: Przeciętna 30-latka ma ich ponad 20. A aż 5% z nich przyznaje się, że ma ich ponad 100!". Badania przeprowadzone w UK na próbie 1500 kobiet wykazały ponadto, że nową torebkę kupujemy minimum co trzy miesiące. "Ta ciągła potrzeba powiększania swojej kolekcji posiada już nawet własną nazwę - określa się ją mianem syndromu Sienny Miller".

Skąd jednak bierze się w nas to palące pragnienie poszukiwania wymarzonego modelu? - Torebka to nasz sposób na wyrażanie siebie, szczególnie wtedy, gdy ogranicza nas formalny strój. Zależy nam jednak, aby pasowała zarówno do pory roku, do pogody, do naszego ubrania czy - co równie ważne - do naszego nastroju! wylicza Agata Nowak. Właśnie dlatego spoglądając na torebkę możemy się bardzo wiele dowiedzieć o jej właścicielce. Wielkość, kolor, kształt, liczba detali, materiał, z którego została wykonana - nic nie pozostaje tu bez znaczenia.

Przełamując schematy

Jeszcze nie tak dawno torebka była jedynie małym dodatkiem wkomponowanym w całość stroju. Wszystkie kobiety powtarzały zgodnie, że przy jej wyborze powinnyśmy się kierować przede wszystkim dopasowaniem do butów. "Moda daje nam jednak coraz większą swobodę. Torebka może być jedynym wzorzystym elementem prostego stroju lub barwnym akcentem stonowanej czarnej sukienki" - tłumaczy ekspert BagHouse.pl. Torebka powinna być nie tylko praktyczna, ale i piękna! Powinna przyciągać wzrok i podkreślać naszą indywidualność. "Styliści i celebrytki coraz częściej doceniają jej rolę, dzięki czemu staje się ona głównym elementem, który decyduje o charakterze całości" - mówi Agata Nowak - "Dla nas również może płynąć z tego wartościowa nauka. Gdy w firmie, w której pracujemy, panuje formalny dress-code, to właśnie dzięki torebce możemy pokazać nasz własny styl! - Oczywiście torebka musi być elegancka, czysta i zadbana. Jednak przede wszystkim powinna odzwierciedlać nas i nasz charakter.

W poszukiwaniu ideału

Czym zazwyczaj kierujemy się przy wyborze torebki? "Główną rolę odgrywa tu rozmiar - po czasie fascynacji wielkimi torbami znów wracamy do najbardziej lubianych średniaków. Liczy się dla nas także sposób noszenia, kształt i detale? wymienia Agata Nowak. Kolor torebki uzależniamy często od aktualnej pory roku - latem wybieramy głównie jasne pastele i wzory, zimą zaś częściej decydujemy się na stonowane barwy ziemi. Podobną zależność od sezonu widzimy w wyborze grubości i typu materiału, z którego jest uszyta.

"Często jednak te wszystkie kryteria przestają mieć znaczenie, gdy w torebce po prostu się zakochamy. Staje się ona wtedy lekiem na nasze złe samopoczucie, nawet, gdy wydawałoby się, że kolejna torebka nie jest nam potrzebna".

Poszukując torebki powinnyśmy jednak przede wszystkim stawiać na swój styl, na to, co nam się podoba. "Nie kupuj zwykłej czarnej, klasycznej torebki, jeśli czujesz, że w ogóle do Ciebie nie pasuje. Jeśli to właśnie różowa czy czerwona torebka sprawia, że czujesz się pewna siebie, kup ją! Poszukaj, tylko egzemplarza w bardziej stonowanym odcieniu i jednym, drobnym elementem wkomponuj go w sztywny dress-code" radzi Agata Nowak.

Otchłań bez dna

Podczas gdy dla kobiet jest podstawą stroju, dla mężczyzn damska torebka stała się tematem wielu dowcipów i drwin. Czy rzeczywiście można w niej znaleźć niemal wszystko? "W torebce nosimy to, co niezbędne: portfel, okulary czy paczkę chusteczek. Lecz czasem faktycznie można w niej znaleźć rzeczy bardziej zaskakujące, jak płyn do spryskiwaczy czy dodatkową parę butów." Rzeczy potrzebne i te, które znalazły się tam całkiem przypadkowo, dodają nam pewności siebie pozwalając wybrnąć obronną ręką niemal z każdej sytuacji. Właśnie dlatego staje się ona dla nas tak ważna. "W torebce zamykamy cząstkę siebie - jest to intymna część nas. Dlatego tak pilnie jej strzeżemy i nie pozwalamy nikomu do niej zaglądać - nawet naszym partnerom" - podsumowuje Agata Nowak.

................................................

Wybierając torebkę na co dzień np. do pracy, czy do szkoły, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Nasza torebka powinna być:

1. Lekka. Kupując torebkę, która - jeszcze w sklepie - wydała nam się ciężka, niepotrzebnie dokładamy sobie ciężar, który będziemy nosić każdego dnia. Nie zapominajmy, że i tak zmieścimy w niej mnóstwo rzeczy, których wspólna waga często sięga kilku kilogramów, więc po co nam jeszcze dodatkowe

2. Wygodna. Rączki powinny wygodnie się układać, a nie wbijać się w obojczyk czy wciąż zsuwać się z ramienia. Zastanówmy się również dwa razy, zanim zdecydujemy się na torebkę, którą możemy nosić jedynie w dłoni - może się bowiem okazać, że zmęczy nas już po kilku dniach

3. Pojemna. Może być mała, ale niech mieści się do niej coś więcej niż tylko portfel i telefon. Dobrze, jeśli do torebki, dodatkowo, zmieści się także parasolka, apaszka, czy sweter - chociażby tylko okazjonalnie. Uchroni to nas od męczącego noszenia ich w ręku

4. Uniwersalna. Nawet jeśli zamierzamy mieć dwie - trzy torebki na zmianę, to nie oszukujmy się - i tak nie będziemy mieć czasu by je co rano przepakowywać. Idealna torebka powinna być na tyle uniwersalna, by zawsze do czegoś pasowała: apaszki, butów, naszyjnika. Dzięki temu łatwo wkomponujemy ją w całość naszego stroju.