Brązowe złoto, czyli ryż ryżowi nie równy!

Autor: Wokół mnie
Drukuj artykuł

Mało kto wie, że na świecie jest ponad 8.000 odmian ryżu. Za najbardziej wartościowy uważany jest naturalny ryż brązowy ze względu na wyjątkowe bogactwo zawartych w nasionach składników odżywczych. Ryż brązowy najczęściej doceniany jest przez osoby dbające o szczupłą sylwetkę i kontrolujące wagę. Jest to jednak zboże, które ze względu na swoje wartości odżywcze powinno znaleźć się w diecie wszystkich osób dbających o swoje zdrowie, a nie tylko tych, którym zależy na smukłej linii.

Naturalny Ryż Brązowy marki Britta to produkt najwyższej jakości. W procesie produkcji z ziarna usuwa się jedynie jego zewnętrzne okrywy, dzięki czemu zachowuje ono więcej wartościowych składników odżywczych. Nisko przetworzony ryż kryje w swoim wnętrzu cenny dla organizmu błonnik, węglowodany, białka, minerały i witaminy. Jest to produkt bezglutenowy i dlatego świetnie sprawdza się w menu osób borykających się z zaburzeniami układu trawiennego, a także z alergią pokarmową.

Naturalny Ryż Brązowy marki Britta jest idealnym dodatkiem obiadowym. Gotuje się nieco dłużej niż ryż tradycyjny i po ugotowaniu ma lekko kleistą strukturę. Ze względu na swoją konsystencję jest wymarzonym składnikiem dań typu cassarole czyli dań duszonych lub zapiekanych. Ryż brązowy świetnie komponuje się też z tradycyjnie przyrządzonymi mięsami. Doskonale smakuje również z warzywami.

Producent: Sawex Sp. z o.o., Marka: Britta Opakowanie: 4 x 100 g

www.britta.pl