W nowym roku nowe JA

Autor: Bądź piękna
Drukuj artykuł

cent

1. Postaw na filtry
Promienie UVA przenikając do głębokich warstw skóry uszkadzają kod genetyczny komórek, podstawowe białka strukturalne skóry, takie jak kolagen i elastyna oraz zaburzają procesy wzrostu i odbudowy tkanek. W rezultacie skóra traci jędrność i napięcie, co negatywnie wpływa na nasz wygląd i samopoczucie. By temu zapobiec przez cały rok trzeba pamiętać o kosmetykach z filtrami UV.
Komentarz dermatologa, mówi dr Edyta Engländer : Skóra na szkodliwe promieniowanie słoneczne narażona jest przez całe 12 miesięcy. Pamiętajmy o tym prowadząc samochód w pochmurne popołudnie i jeżdżąc zimą na nartach. Filtry pomogą opóźnić proces fotostarzenia i zapobiegną powstawaniu przebarwień. Najlepiej stosować wysokie filtry - co najmniej SPF 35, a latem koniecznie SPF 50.

2. Oczyszczaj skórę
Zaplanuj choć jeden zabieg, który pomoże usunąć zrogowaciały naskórek, oczyści i odświeży skórę. Jedną z najpopularniejszych metod pozostają peelingi chemiczne na bazie kwasów TCA, pirogronowego, glikolowego, migdałowego czy mieszanek takich jak Płyn Jessnera lub Yellow Peel. Typ peelingu lekarz dobierze w zależności od kondycji i potrzeb skóry. Alternatywą pozostaje mikrodermabrazja - mechaniczne złuszczanie kolejnych warstw naskórka. Skórze wrażliwej lepiej przyczyni się hydroabrazja, czyli delikatny peeling strumieniem wody (Jet Peel).
Komentarz dermatologa, mówi dr Edyta Engländer: Usuwanie starych, zrogowaciałych warstw naskórka nie tylko odblokowuje i zwęża pory, ale również pobudza skórę do regeneracji, dzięki czemu poprawia jej jędrność i ujednolica koloryt. Odzyskujemy w ten sposób promienny i wypoczęty wygląd. Oczyszczające zabiegi warto wykonywać wiosną, by przygotować skórę na intensywny kontakt ze słońcem lub jesienią, by zregenerować skórę po lecie i rozjaśnić przebarwienia.

3. Zmień plan żywieniowy
Jedną z najskuteczniejszych metod zrzucania zbędnych kilogramów jest dieta. Na zmianę planu żywieniowego powinien zdecydować się jednak każdy, kto chce zatroszczyć się o własne zdrowie i samopoczucie. W przypadku osób cierpiących na nadwagę to konieczność. Dieta nie musi być drakońska. Wręcz przeciwnie ? może być smacznie i zarazem lekkostrawnie, syto, ale bez zbędnych, pustych kalorii. Warto skorzystać z konsultacji dietetyka, który indywidualnie dobierze plan żywieniowy odpowiedni do potrzeb każdej osoby.
Komentarz dietetyka, mówi Dorota Dębogórska: Nie ma jednej diety dla wszystkich. Wizyta u specjalisty pomoże dobrać plan żywieniowy do zapotrzebowania energetycznego i odżywczego pacjenta, do jego stanu zdrowia, stylu życia, preferencji smakowych i umiejętności kulinarnych. Poza tym na dietę trzeba patrzeć w szerszej perspektywie. Odpowiednie menu to lepsze zdrowie i samopoczucie.

4. Przyjmuj więcej antyoksydantów
Odpowiednia dieta powinna być bogata w witaminy. Potrzebuje ich cały organizm, także skóra. Dla niej barierą ochronną stanowią antyoksydanty, które pełnią rolę tarczy przed wolnymi rodnikami, odpowiadającymi za degradację i uszkodzenia struktur skóry, zatem też przyspieszenie procesów starzenia. Do grupy antyoksydantów zaliczamy m.in. witaminy C i E oraz polifenole i karetonoidy. Znajdziemy je w większości warzyw i owoców, np. papryce, cebuli, pomidorach, jabłkach i cytrusach. Uzupełnieniem diety powinna być odpowiednia pielęgnacja. Antyoksydanty warto podawać skórze w postaci kosmetyków (serum, kremy, ampułki), suplementach lub za pośrednictwem zabiegów medycyny estetycznej.
Komentarz dermatologa, mówi dr Edyta Engländer: Jedną z najskuteczniejszych metod podawania antyoksydantów skórze jest mezoterapia - zarówno ta tradycyjna, tradycyjna oraz bezigłowa. Zabieg dostarczy antyoksydantów, tam, gdzie skóra będzie miała z nich największy pożytek. Warto o tym pomyśleć wiosną lub latem, w okresach intensywnej ekspozycji na słońce, które nasila szkodliwe działanie wolnych rodników.

5. Zbadaj znamiona
Znamiona na skórze mogą wyglądać niegroźnie, jednak ignorowane - stanowią zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Tymczasem odpowiednio wcześnie zdiagnozowany czerniak jest aż w 90% wyleczalny. Profilaktycznie możemy znamionom przyjrzeć się sami, ale warto poświęcić czas na wizytę u dermatologa, który dysponuje odpowiednią wiedzą i sprzętem. Badanie dermatoskopowe w kilka minut pozwoli ocenić specjaliście strukturę i rodzaj znamienia oraz ocenić realność zagrożenia.
Komentarz dermatologa, mówi dr Edyta Engländer: Nie wolno ignorować znamion na skórze. Przynajmniej raz w roku powinniśmy udać się kontrolnie do dermatologa. Osoby z grup podwyższonego ryzyka rozwoju czerniaka skóry powinny sprawdzać znamiona częściej, nawet co sześć miesięcy. To dotyczy wszystkich o jasnej karnacji, z licznymi znamionami i tych, które często wystawiają skórę na działania promieni słonecznych lub korzystają z solarium.
Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm to dwa gabinety: we Wrocławiu i Warszawie.
Pierwszy gabinet tej marki powstał ponad 4 lata temu we Wrocławiu z inicjatywy dr Agnieszki Bliżanowskiej - dermatologa, eksperta medycyny estetycznej, pasjonatki nowoczesnych technik odmładzania. Centrum WellDerm stawia na wiedzę i wieloletnie doświadczenie swoich lekarzy dermatologów i nowoczesne technologie, a przede wszystkim autorskie zabiegi i indywidualne podejście do pacjenta, czym wyróżnia się spośród działających na rynku gabinetów. W WellDerm przestrzega się zasady, że tylko zdrowa skóra może być piękna, dlatego wszyscy specjaliści zajmujący się medycyną estetyczną są dermatologami. Dzięki temu potrafią skutecznie diagnozować złożone problemy i potrzeby skóry w różnym wieku i proponować kompleksowe, indywidualne rozwiązania. Centrum WellDerm oferuje szeroką gamę zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, dermatologii oraz współczesnej kosmetologii. Holistyczną filozofię podejścia do pacjenta i autorskie metody poprawy wyglądu wspomaga nowoczesny sprzęt.


WellDerm
Centrum Dermatologi i Medycyny Estetycznej