Odkryj piękno Prowansji w oliwkowym mydle marsylskim.

Autor: Cedrynek Cedrynek
Drukuj artykuł


Mydło marsylskie (savon de Marseille) to najbardziej uniwersalny, prowansalski kosmetyk.
To mydło potasowe po raz pierwszy wyprodukowano w XVI wieku w Marsylii. Stąd wzięła się jego nazwa. Nie jest ona nazwą regionalną. Dotyczy metody wytwarzania i składu mydła.

Mydło marsylskie powinno składać się w 72 % z tłuszczu roślinnego. Tradycja Prowansji nakazuje aby mydło prowansalskie wytwarzane było z oliwy z oliwek lub oleju palmowego. Mydło polecane jest do wszystkich typów skóry, a szczególnie suchej, wrażliwej, skłonnej do alergii, z tendencją do łuszczenia się. Mocno nawilża i natłuszcza. Działa regenerująco, bakteriobójczo. Mydło marsylskie nie uczula, co czyni je wprost idealnym dla delikatnej i wrażliwej skóry dzieci i alergików. Polecane jest również do mycia twarzy i higieny intymnej. Pozostawia na skórze cieniutki filtr, który zapewnia optymalne natłuszczenie i nawilżenie skóry. Mydło prowansalskie nie zawiera sztucznych barwników, ani substancji zapachowych.

Wygląd tego mydła, duży sześcian (400 g) i zielona barwa, sprawiają, że wydawać się ono może wręcz siermiężne. Z dużą kostką łatwo sobie poradzić krojąc go na pół ciepłym nożem.

To proste mydło ma wiele zalet:
- nawilża i natłuszcza przesuszoną skórę tworząc na niej higroskopijny film,
- oczyszcza i nadaje skórze aksamitną gładkość,
- sprawdza się w higienie całego ciała,
- niezastąpione w higienie intymnej,
-ma właściwości regenerujące skórę.

Mydło to jest odpowiednie dla każdego rodzaju skóry.

Lubię mydło marsylskie za jego prostotę. Używam go także do małych ręcznych przepierek. Wrzucam na kilka minut kostkę do wody i po chwili już mogę robić pranie.
W takim praniu ręce nie ucierpnią.

Mydła naturalne nie zawierają żadnych syntetycznych konserwantów, a mimo to mają bardzo długi (kilkuletni) okres ważności. Nierozpakowane mydełka powinny leżeć w ciemnym, chłodnym i najlepiej przewiewnym miejscu.

Ciekawostka: im dłużej mydło leżakuje, tym łagodniejsze jest dla skóry.
- sztuczne zapachy (fragrance/parfum) - sztuczne kompozycje zapachowe mogą podrażniać alergików. Mydła naturalne są nieperfumowane lub pachną dzięki zawartości naturalnych olejków eterycznych.

Pamiętaj, że mydła naturalne są pozbawione utwardzaczy i syntetycznych konserwantów, dlatego trzeba się z nimi odpowiednio obchodzić, by posłużyły jak najdłużej. Przede wszystkim nie mogą leżeć w wodzie (wtedy rozmiękają) - najlepiej kupić mydelniczkę z otworami w dnie lub powiesić mydełko w ażurowej siateczce. Zapasowych mydełek nie trzymamy w łazience, tylko w suchym, ciemnym miejscu.

Kto powiedział, że naturalne mydło musi być drogie?

Duża (400 g) kostka mydła marsylskiego kosztuje 17,10 zł

Po oliwkowe mydło marsylskie zapraszamy do mydlanego raju do naszego sklepu cedrynek.pl