Kolejne międzynarodowe patenty dla MIC-1

Autor: Anna Knowska
Drukuj artykuł

Przełomowe odkrycie wrocławskich naukowców chronione kolejnymi patentami. Komórki macierzyste MIC-1 uzyskały dwa nowe patenty: na Europę, a ostatnio także na Koreę. To kolejny krok na drodze globalnej ekspansji dolnośląskiej marki.

Założona przez wrocławskich naukowców spółka Stem Cells Spin S.A. jest obecnie w posiadaniu łącznie siedmiu patentów, chroniących jej odkrycie, w tym trzech krajowych i czterech światowych. Obejmują one Stany Zjednoczone, Australię, Europę i Koreę. Patenty chronią sposób wyprowadzenia linii komórek macierzystych MIC-1 z poroża jeleniowatych, chronią metodę ich hodowli, obejmują nie tylko samą linię, lecz także jej zastosowanie.

- Decyzja o międzynarodowej ochronie stabilnej linii komórek macierzystych MIC-1 pozwala nam wejść z dużym rozmachem na zagraniczne rynki. O pionierskim odkryciu, którego dokonaliśmy, myślimy globalnie. Sukcesywnie realizujemy naszą strategię
- mówi Janisław Muszyński, prezes zarządu Stem Cells Spin S.A. ? Korea, nasz najnowszy patent, nie będzie z pewnością ostatnim - dodaje.

Postępowania o przyznanie nowych patentów trwają obecnie m.in. w Polsce (dwa dodatkowe patenty), Nowej Zelandii, Kanadzie, Chinach/Hong Kongu i Indiach. Spółka inicjuje też zgłoszenia w Australii, Rosji i Eurazji, Izraelu i na Ukrainie.

Przypomnijmy, wrocławskie laboratorium, jako pierwsze na świecie wyprowadziło stabilną linię komórek macierzystych z poroża jelenia szlachetnego, nazywaną na potrzeby patentowe MIC-1. Badania nad nimi rozpoczęły się w 2003 roku i prowadzone były na Akademii Medycznej we Wrocławiu.

- Po kilkuletnich badaniach udało nam się potwierdzić unikalne właściwości komórek macierzystych MIC-1 - wyjaśnia dr hab. Marek Cegielski, lekarz weterynarii z Akademii Medycznej, który przełomowego odkrycia dokonał wspólnie z prof. Markiem Bochnią, dr. Wojciechem Dziewiszkiem i dr. hab. Ireneuszem Całkosińskim. " Komórki cechują się niezrównanym potencjałem regeneracyjnym - stymulują inne komórki do podziału i wytwarzania białek. Efekt to odbudowa i odmłodzenie tkanek, które starzeją się lub uległy uszkodzeniu
" dodaje dr Marek Cegielski.

Spółka z sukcesem komercjalizuje swoje odkrycie. Od 23 sierpnia w sprzedaży internetowej dostępne są już unikalne biodermokosmetyki Revitacell, których bazą jest pozyskany z komórek macierzystych MIC-1 innowacyjny składnik aktywny NHAC Biocervin MIC-1. - Wprowadziliśmy na rynek trzy kuracje: Revitacell Stem Cells Eyelashes Therapy, Revitacell Stem Cells Hair Therapy i Revitacell Stem Cells Face Therapy. Odbudowują i regenerują one odpowiednio: osłabione rzęsy i brwi, zniszczone włosy oraz skórę twarzy - podkreśla Janisław Muszyński, prezes zarządu Stem Cell Spin S.A. Wkrótce na rynku zadebiutują również weterynaryjne środki pielęgnacyjne, które wprowadzone zostaną pod własną marką.