Joga i jej wpływ na zdrowie przyszłej Mamy

Autor:
Drukuj artykuł

Joga wycisza, uspokaja i może być świetnym sposobem na przygotowanie się do porodu. Dowiedz się, czy ten rodzaj ćwiczeń jest dla ciebie odpowiedni w tym szczególnym dla Ciebie momencie życia.

Od dawna trwają rozważania na temat, jaki rodzaj aktywności fizycznej ma dobroczynny wpływ na zdrowie przyszłej mamy i jej dziecka. Wszystko wskazuje na to, że jedną z odpowiedniejszych form aktywności jest joga. Wzrasta zainteresowanie zajęciami jogi wśród kobiet spodziewających się dziecka oraz tych tuż po porodzie. Z pozoru te mało dynamiczne zajęcia, pozwalają doskonale zadbać o kondycję.

Joga i jej pozytywny wpływ na ciało oraz duszę.

Nie jest tajemnicą, że joga uelastycznia ciało, rozciąga mięśnie, uczy kontrolować oddech i jest jedną z najskuteczniejszych metod w walce ze stresem. Joga może złagodzić także dolegliwości towarzyszące ciąży, takie jak wahania nastroju, duszność, bezsenność i obrzęki stawów, złagodzić ból w dole pleców czy bóle głowy.

W okresie ciąży wszystkie zalety jogi nabierają szczególnego znaczenia, gdyż mogę pomóc przyszłej mamie przygotować się do porodu, wzmacniając jej mięśnie i wytrzymałość oraz sprawić, iż odzyska ona spokój i będzie umiała się odprężyć. Zajęcia mogą też stanowić okazję do spędzenia czasu z innymi kobietami w ciąży, co pozwoli podzielić się doświadczeniami i wątpliwościami, a to z kolei da okazję do wewnętrznej refleksji, zapewniając zdrowe fizyczne i emocjonalne.

Joga jest wspaniałym narzędziem dla lepszego poznania własnego ciała, jego różnych obszarów, co jest szczególnie przydatne podczas porodu. Świadomość panowania nad ciałem i oddechem, niezależnie od bólu i dyskomfortu daje poczucie siły.

Joga, a ciąża.

Tego rodzaju zajęcia są zaprojektowane i dostosowane do potrzeb kobiet oczekujących na dziecko. Zajęcia z jogi dla przyszłych mam mogą obejmować naukę:

- Oddychania.
Koncentruje się ona głównie na oddychaniu powoli i głęboko przez nos. Zajęcia obejmują ćwiczenia różnych technik oddechowych i głębokich dźwięków, takich jak nucenie lub chrząkanie. Techniki oddechowe jogi mogą pomóc zmniejszyć duszność w czasie ciąży i przygotować do zachowania prawidłowego oddechu w czasie porodu.
- Delikatnego rozciągania.
Delikatne zajęcia ruchowe w obrębie różnych obszarów ciała, takich jak szyja i ramiona, poprzez ćwiczenie ich pełnego zakres ruchu.
- Postawy.
Ćwiczenia można wykonywać stojąc, siedząc lub leżąc na ziemi, a mają one na celu rozwój siły, elastyczności i równowagi. Bardzo często zajęcia przeprowadzane są z użyciem rekwizytów - takich jak koce, poduszki i pasy dla zapewnienia komfortu.
- Uspokojenia i relaksu.
Pod koniec zajęć jogi można nauczyć się rozluźniać mięśnie i przywracać tętno spoczynkowe i rytm oddechowy. Bardzo często instruktorzy zachęcają osoby biorące udział w zajęciach do słuchania własnego oddechu, koncentracji na osobistych odczuciach i emocjach, lub do powtarzania mantry, w celu doprowadzenia do stanu samoświadomości i spokoju wewnętrznego.

Jakie korzyści dla kobiet w ciąży niesie ćwiczenie jogi?

Na zajęciach jogi kobieta może nauczyć się reagować na potrzeby swojego ciała, tak, by w trakcie porodu, kiedy racjonalne myślenie może być zawieszone, była w stanie zidentyfikować i prosić o to, czego chce. Dzięki uczestnictwu w zajęciach przyszła mama ma szansę opanować ciało i umysł, tak by w pełni doświadczyć cudu narodzin.

Podczas wszystkich trzech trymestrów ciąży, kobiety muszą poradzić sobie z prawdziwą burzą hormonalną. Zwykle odczuwają ją w formie wahań nastroju, napadów bezsenności i częstych wizyt w toalecie. W ciąży organizm produkuje również relaxin hormon, który zmiękcza tkankę łączną. Dobrą wiadomością jest to, że pozwala on stawom miednicy zwiększyć elastyczność. Złą wiadomością natomiast to, iż może prowadzić to do niestabilności w stawach krzyżowo-biodrowych, a w konsekwencji powodować ból w dolej części pleców. Zatem kobiety w ciąży powinny uważać, aby nie forsować ich nadmiernie na zajęciach.

Pierwszy trymestr (od 0 do 13 tygodni)

Pierwszy trymestr ciąży charakteryzuje się prawdziwą mieszanką emocji przyszłej mamy - od euforii i radości z tego, że zostanie mamą, po doświadczenie przykrych jej objawów takich jak nudności, zmęczenia czy buli mięśniowo-szkieletowych. Dlatego podczas pierwszego trymestru, należy skonsultować się z nauczycielem jogi, aby dostosować zajęcia do zachodzących zmian ustrojowych. Zazwyczaj wykonuje się dużo ćwiczeń oddechowych i relaksacyjnych. Są one bardzo pomocne w łagodzeniu dolegliwości dokuczających w pierwszym trymestrze.

Drugi trymestr (14 do 28 tygodni)

Najbardziej wskazanym momentem do rozpoczęcia ćwiczeń jogi wydaje się być drugi trymestr ciąży. Kobiety będące na tym etapie ciąży zwykle czują się bardzo dobrze, a to z kolei powoduje większy komfort podczas ćwiczeń.

Trzeci trymestr (29 do 40 tygodni)

Trzeci trymestr jest dobry okresem do budowania wytrzymałości i odwagi. Istotne jest to, aby kobiety, pomimo bolesnych skurczów umiały już oddychać.

Najlepszym sposobem na przygotowanie się psychicznie i fizycznie do porodu jest ćwiczyć jogę na co dzień. Jak mawiają nauczyciele jogi: "Żyjemy od szyi w górę. Narodziny dzieją się od szyi w dół." Joga uczy słuchać potrzeb naszego ciała. Znajomość i świadomość własnego ciała, pozwoli kobietom w ciąży polegać mniej na racjonalnym myśleniu, a bardziej opierać się na intuicyjnej mądrości.