Opalaj się bezpiecznie

Autor:
Drukuj artykuł

Badania pokazują, że unikanie słońca jest bardziej niekorzystne niż opalanie się z umiarem. Mała ekspozycja na słońce może skutkować niedoborem witaminy D: jej niewystarczająca ilość w organizmie grozi problemami z układem kostnym, nerwowym i mięśniowym. Warto pamiętać, że skóra o ciemniejszym odcieniu produkuje witaminę D kilka razy wolniej, lecz niedoboru witaminy D łatwo jest uniknąć: dzienna dawka powstaje w wyniku kilku- lub kilkunastominutowej ekspozycji na słońce.

Podczas opalania należy oczywiście zadbać o odpowiednią ochronę skóry, stosując krem czy balsam z ochronnym filtrem. Im wyższy filtr, tym skuteczniejsza ochrona, dlatego osoby o jasnej karnacji powinny kupować kosmetyki oznaczone wyższym numerem SPF. Nie zapominaj o ustach: one też potrzebują ochrony! Na lato wybierz pomadkę z filtrem UV, która odżywia i chroni przed szkodliwym promieniowaniem.

Przed ekspozycją na słońce dobrze jest przygotować ciało do opalania. Jak? Po pierwsze, zastosuj peeling, dzięki któremu pozbędziesz się martwego naskórka. Po drugie, zadbaj o dokładne oczyszczenie skóry: jeśli nałożysz kosmetyk z filtrem na warstwę kurzu lub potu, Twoja skóra nie będzie mogła prawidłowo oddychać. Pamiętaj także o odpowiednim nawilżeniu skóry, także od środka: unikaj alkoholu, kawy i mocnej herbaty, pij dużo wody i ciesz się sezonowymi sokami owocowo-warzywnymi.
Jeśli wybierasz się na plażę, zrezygnuj z makijażu. Wodoodporny tusz do rzęs co prawda nie zaszkodzi, ale inne kosmetyki mogą powodować nieprzyjemne podrażnienia. Zrezygnuj z perfum z alkoholem, ponieważ mogą one powodować trwałe (!) przebarwienia. Po każdym wyjściu z wody wycieraj ciało ręcznikiem i nakładaj kosmetyk z filtrem. Jeśli pozwolisz, żeby kropelki wysychały na Twojej skórze, to każda z nich zadziała jak soczewka skupiająca promienie słońca, efektem może być poparzona skóra. Ważna jest także regularna aplikacja kremu z filtrem: zaleca się nakładanie go mniej więcej co trzy godziny.

Jeśli regularnie stosujesz jakieś leki, to skonsultuj się z lekarzem, czy można je łączyć z kąpielami słonecznymi. Niektóre preparaty w połączeniu z promieniami mogą bowiem powodować reakcje alergiczne albo przebarwienia skóry. Pamiętaj także, że słońce może zarówno pomagać, jak i szkodzić. Korzystaj więc ze słonecznych dni z rozsądkiem i umiarem!

Tekst: Beautybook.pl - Twoje nowe źródło inspiracji