Smaki świata w jeden weekend

Autor:
Drukuj artykuł


Co króluje na śniadaniach we Francji? Jaki lunch jedzą mieszkańcy Indonezji? Jakie jest najpopularniejsze danie w Bali? Weekend jest krótki, lecz próbując kilku szczególnych dań, pojawia się możliwość kulinarnej podróży wokół smaków z całego świata.

Dim Sum, Bali Ayam i Croqe Madame - to nie słowa magicznego zaklęcia a przykłady potraw z kuchni poszczególnych krajów. To też ciekawy pomysł na spędzenie pysznego weekendu i poznanie smaków charakterystycznych dla innych zakątków kuli ziemskiej.
Sięgnijmy myślami do Francji, źródła delikatnych i aromatycznych wypieków. Dla fanów takich smaków fantastyczną propozycją będzie tamtejsze danie popisowe, którym z pewnością nie raz zachwyciła się Brigitte Bardot. Mowa o Croque Madame, francuskim toście ozdobionym idealnie usmażonym sadzonym jajkiem i aromatycznymi przyprawami prosto z Prowansji - rozmarynem i tymiankiem. Prostota wykonania i maksimum smaku - tego zwyczajnie trzeba spróbować.

W porze lunchowej warto zwrócić się w inną stronę świata i poznać azjatyckie pierożki Dim Sum. Wyjątkowość smaku zapewnia gotowanie na parze lub smażenie w oleju kokosowym, a nieodpartego uroku serwowanie w delikatnych, bambusowych koszyczkach. Pierożki są przygotowywane na bazie oryginalnych składników kuchni azjatyckiej, nadziewane są owocami morza, warzywami oraz mięsem. Delikatne ciasto z pełnym aromatu wnętrzem i azjatyckimi przyprawami, wynosi "zwykły" lunch w niebiosa.

W ten sposób docieramy do niemniej smakowitej pory obiadowej. Może coś charakterystycznego z egzotycznych wysp Bali, np. okazjonalne danie królewskie? Oto na stole pojawia się Bali Ayam - smażony ryż z kurczakiem i krewetkami koktajlowymi, orzeszkami nerkowca, świeżym ananasem? serwowany w połówce ananasa. Czyż to nie robi piorunującego wrażenia?

Oczywiście, wszystkie te dania można przyrządzić w domu, lecz ich przygotowanie będzie czasochłonne i zajmie lwią część już krótkiego weekendu. Wygodniejszym rozwiązaniem jest odwiedzenie Alei Smaków, przestrzeni restauracyjnej w Galerii Mokotów. Smakosze, foodies`y i food freak`i znajdą wiele okazji do poznania nowych aromatów i bogatą ofertę dań z różnych stron świata. I to nie tylko te, wymienione wyżej, a znacznie, znacznie więcej?


Przepisy wg. szefa kuchni Bali Cafe&Dim Sum House, biznesmena i podróżnika Witolda Gawlikowskiego.
Tradycyjne orientalne pierożki - Dim Sum, w wersji domowej:
NADZIENIE:
? 300g krewetek
? 200g Bok Choy
? 2 łyżki japońskiego sosu sojowego (zamiast soli)
? 1 łyżka oleju sezamowego
? 1 dymka drobno pokrojona
? 2 łyżeczki octu ryżowego
? 2 łyżeczki startego korzenia imbiru
? 1/3 łyżeczki świeżo mielonego pieprzu
? 1/3 łyżeczki słodkiej czerwonej papryki

Krewetki obieramy z pancerzy, upewniamy się czy są oczyszczone i kroimy na centymetrowe kawałki. Siekamy dymkę, dodajemy do Bok Choy i krewetek, dodajemy pozostałe składniki i dokładnie mieszamy.

CIASTO:
? 400g mąki pszennej
? 200g wrzącej wody
Do mąki wlewamy bardzo gorącą wodę i pilnując aby się nie oparzyć, mieszkamy składniki przy pomocy robota kuchennego. Gdy ciasto będzie gładkie i elastyczne, odstawiamy do przestygnięcia. Po tym czasie ponownie je wyrabiamy przez kilka minut i przykryte bawełnianą ściereczką, pozostawiamy by odpoczęło. Następnie cienko wałkujemy, wycinamy niewielkie kwadraty (5-6 cm) a na środek dodajemy nadzienie. Rogi ciasta z farszem łączymy i zlepiamy, bo powstały małe sakiewki.

Tak przygotowane pierożki należy ugotować na parze (porcja ok. 4-5 min) - służą do tego specjalne bambusowe koszyczki. Warto układać je na posmarowanym tłuszczem pergaminie by się nie przyklejały i nie rozerwały.


Tradycyjnie pierożki podaje się do zupy lub ze słodko-ostrym sosem.