Kompleksowa troska o drożność małego noska Czyli jak radzić sobie z katarem u naszego malucha

Autor:
Drukuj artykuł

Wyobraźmy sobie, że z jakiegoś powodu nie możemy oddychać przez usta. Wciąż zostaje nam nos, ale przestrzeń, przez którą wdychamy i wydychamy powietrze, jest nieco mniejsza niż powinna - ma jedynie 2-3 milimetry w każdej dziurce. W takiej sytuacji oddychanie może wydawać się mocno utrudnione, chociaż wciąż możliwe. A teraz zastanówmy się, jak wycieńczająca byłaby ta naturalna czynność, gdyby pojawił się katar. O tak! Katar potrafi negatywnie wpłynąć na humor nawet rosłego mężczyzny. Do czego zmierzamy?
To wyobrażenie miało za zadanie pokazać, jak oddycha niemowlę. Ponieważ nie pamiętamy tego okresu, możemy też nie wiedzieć, że oddychaliśmy wtedy prawie wyłącznie przez nos .
Nabierania i wypuszczania powietrza ustami musieliśmy się nauczyć. Dlatego nawet najmniejsze zatkanie nosa powodowało duże utrudnienia w oddychaniu. Nos to nie tylko narząd, dzięki któremu dostarczamy do organizmu odpowiednią ilość tlenu, ale też specyficzny filtr oczyszczający wdychane powietrze, a także regulujący jego temperaturę i wilgotność. Co więcej, odpowiada również za odczuwanie zapachu. Początkowo dziecko poznaje swoją mamę używając właśnie zmysłu węchu - mówi pediatra dr n. med. Irena Wojciechowska.
Przeziębienie - przyspieszony kurs oddychania ustami
Często podczas przeziębienia i objawów związanych z zatkanym nosem dziecko przechodzi przyspieszony kurs nauki oddychania ustami. Gdy zaczyna płakać, niejako przypadkiem łapie wdech ustami.
Jak podkreśla psycholog i mama półrocznego maluszka, Maria Rotkiel: Chociaż zdobycie tej umiejętności jest konieczne dla normalnego funkcjonowania, warto zadbać, by nie przebiegało ono w stresie i złym samopoczuciu. Dlatego jest tak ważne, by nosek naszego malucha był regularnie oczyszczany. Nie bójmy się korzystać z dodatkowych pomocy, jeżeli wiemy, że są one bezpieczne dla małego noska, a mogą go skutecznie oczyścić i przywrócić możliwość swobodnego oddychania. Komfort, związany ze swobodnym oddychaniem, daje maluchom poczucie bezpieczeństwa, które jest warunkiem koniecznym prawidłowego rozwoju psychofizycznego. Dlatego zadbanie o spokój i wygodę naszego maluszka daje gwarancje troskliwej i pełniej miłości opieki.
Jednym ze sposobów jest stosowanie naturalnych preparatów, takich jako roztwór wody morskiej. Z badania przeprowadzonego na zlecenie marki Marimer wynika, że aż 56% matek stosuje tego typu produkty właśnie w przypadku kataru .
W większości przypadków katar jest objawem zakażenia wirusowego, czyli z zasady nie leczy się go antybiotykami. Natomiast stosowanie odpowiedniego roztworu wody morskiej to metoda bezpieczna, która pomaga obkurczyć błonę śluzową nosa, zmniejszyć obrzęk błony śluzowej i oczyścić nos z zalegającej wydzieliny. Może być stosowana wspomagająco także w przypadku zapalenia zatok i innych infekcji bakteryjnych .
Dlaczego Marimer?
Z przeprowadzonego badania wynika, że aż 98% mam stosujących Marimer baby zarekomendowałoby go innej mamie! Do ponownego zakupu preparatu Marimer baby przekonuje je przede wszystkim skuteczność (73%), delikatny strumień rozpylania (54%) i bezpieczna nasadka (43%). Marimer jest też jedynym roztworem wody morskiej rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne.
Jakie produkty stosować w przypadku kataru?
Ramka, wyróżnienie: 61% mam stosowało Marimer baby w przypadku kataru u swojego dziecka.
W linii Marimer baby dostępnych jest kilka produktów:
? Katar u niemowląt
Kompleksową higienę noska od 1. dnia życia zapewnia izotoniczny roztwór wody morskiej Marimer baby. Sprawdza się też w przypadku kataru u niemowląt. Marimer baby jest dostępny w formie sprayu ze specjalną nasadką "Safety Tip", chroniącą przed zbyt głębokim wprowadzeniem aplikatora do nosa dziecka, oraz ampułek, które świetnie sprawdzają się, gdy zajdzie potrzeba oczyszczenia maluszkowi nosa poza domem, np. podczas spaceru.
Opinia mamy, Agnieszki Dylak: Moja córka dostała kataru po raz pierwszy w wieku 7 miesięcy i jak to w przypadku takich maluszków bywa - było ciężko! Na szczęście miałam w domu wodę morską Marimer, którą z powodzeniem używałam w przypadku sapki w pierwszych dniach życia mojego dziecka. Postanowiłam więc jej użyć i byłam zachwycona - zero płaczu, zero krztuszenia się spływającym płynem do gardła. 3 dni później po katarze nie było śladu. A dziś jak Mała widzi ten spray sama sobie go przykłada do nosa i chyba to jest najlepszą rekomendacją. :)
Uśredniona cena detaliczna:
Marimer baby, spray, 50 ml: ok. 24 zł
Marimer w ampułkach, 12 amp. po 5 ml: ok. 13 zł
? Usuwanie zalegającej wydzieliny
Po wkropleniu do noska malucha roztworu wody morskiej warto użyć aspirator do nosa dla niemowląt Marimer, by odciągnąć zalegającą w nosie dziecka wydzielinę. Końcówka aplikatora została zaprojektowana tak, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo stosowania. Jej zaokrąglony kształt zapewnia bardzo dobrą styczność z otworem nosowym malucha, nie stwarzając jednocześnie ryzyka zranienia. Aplikator jest wykonany z nietłukącego się tworzywa i podlega całkowitej sterylizacji. Dzięki temu nie ma konieczności zakupu dodatkowych końcówek lub jednorazowych filtrów.
Opinia mamy, Moniki Huk: Niezastąpiony w domu każdej mamy. Jest bardzo praktyczny, skuteczny i bezpieczny i do tego nie trzeba kupować do niego filtrów. Łatwo się czyści i utrzymuje w higienie, fajne jest to, że część która jest przy nosku ma dobry kształt, który ogranicza włożenie jej do dziurki w nosku, ma elastyczną rurkę więc łatwo się dostosować do "aktualnej" pozycji dziecka. Polecam!4
Uśredniona cena detaliczna Marimer Aspirator do nosa dla niemowląt: ok. 26 zł
? Katar u dzieci powyżej 6. miesięcy
Jeśli maluch skończył już 6 miesięcy, w przypadku kataru lub zapalenia zatok można zastosować hipertoniczny roztwór wody morskiej, który ma większe stężenie soli mineralnych niż roztwór izotoniczny i pozwala na odblokowanie zatkanego noska.
Opinia mamy, Angeliki Musiał: Marimer hipertoniczny baby to produkt któremu każda mama może zaufać. Rozprawił się z katarem u mojego 7 - miesięcznego szkraba bez wysuszania śluzówki i od tego momentu jestem mu wierna. Roztwór podczas aplikacji nie sprawia większych problemów, nawet niecierpliwy maluch wytrzyma tą niezbyt miłą czynność. W końcu nawet dla dorosłego katar jest potężnym utrapieniem... Produkt możemy zakupić bez recepty, także tutaj też należy się duży plus. U nas Marimer hipertoniczny baby jest zawsze w apteczce, po to by w razie potrzeby sięgnąć po ratunek dla zatkanego noska maluszka...4
Uśredniona cena detaliczna Marimer Hipertoniczny baby, 30 ml: ok. 24 zł

Wytwórca: Laboratoires Gilbert, Francja.
Preparat jest dostępny w aptekach bez recepty