Organiczne perfumy i wody perfumowane na prezent i nie tylko.

Autor: Cedrynek Cedrynek
Drukuj artykuł

Zapachy są nieodłącznym elementem życia. Otaczają nas ze wszystkich stron. Wpływają na nasze odczucia, pobudzają wyobraźnię. Rządzą naszymi sercami i wpływają na innych. Perfumy. Ta nazwa pochodzi od łacińskiego terminu per fume, co znaczy: "przez dym". W starożytności ofiarowywano bogom wonności, paląc aromatyczne zioła i żywicę.

Perfumy na bazie nut organicznych i naturalnych są bardzo kosztowne ze względu na sposób i czas pozyskiwania składników. Składniki perfum można podzielić na trzy rodzaje: organiczne, naturalne oraz syntetyczne. Esencję pozyskuje się na dwa sposoby: poprzez destylację kwiatów, np. lawendy czy róży, albo przez wyciskanie lub odwirowanie skórek świeżych owoców, np. bergamoty czy cytryny. Konkret, czyli tłuszcz, to wydobywany z kwiatów olejek eteryczny. Absolut natomiast powstaje po obróbce konkretu, która polega na rozpuszczeniu tłuszczów w alkoholu.

Mimo że perfumy skomponowane na bazie składników organicznych są bardzo drogie, mają swoją grupę stałych odbiorców. Decyduje o tym ich specyficzne działanie. Dzięki konsystencji, często oleistej, perfumy bardzo długo utrzymują się na skórze. Pozyskuje się je z roślin uprawianych na specjalnych, certyfikowanych plantacjach.

Perfumy są sposobem na wyrażenie, podkreślenie osobowości noszącej je osoby, odzwierciedlają jej charakter i sposób bycia.