Powiększanie piersi bez użycia skalpela.

Autor:
Drukuj artykuł

Powiększanie piersi, zwane także mammoplastyką i augmentacją, nadal jest jednym z najbardziej popularnych zabiegów w dziedzinie chirurgii estetycznej.

Kobiety decydują się na poddanie mammoplastyce z następujących powodów:

- asymetria piersi (wyrównanie różnicy rozmiaru i kształtu między obydwoma piersiami)
- poprawa kształtu i wielkości piersi po przebytych ciążach, bądź w wyniku starzenia
- rekonstrukcja piersi po mastektomii
- poprawa kształtu ciała kobiet, które uważają, że ich piersi są zbyt małe

Ze względów zdrowotnych zabieg powiększania może być wykonany wyłącznie u pacjentek w przedziale wiekowym 20 - 50 lat.

Rozróżnia się dwie grupy pacjentek, przejawiających chęć powiększenia oraz zmiany kształtu swoich naturalnych piersi.

Pierwsza grupa, to młode kobiety. Według opinii specjalistów chirurgii plastycznej, piersi 20 - letniej kobiety, w wyniku procesu dojrzewania, wykształciły się ostatecznie - zarówno pod względem kształtu, jak i wielkości. Brodawki zaś uzyskały ostateczną barwę oraz wygląd. Nie ma zatem przeciwwskazań co do przeprowadzenia zabiegu powiększenia piersi.

Młode kobiety poddające się augmentacji robią to z dwóch przyczyn:

- po osiągnięciu dojrzałości płciowej, ich piersi nie rozwinęły się wcale lub prawie wcale.

- młode matki, u których po zakończeniu okresu karmienia piersią, biust utracił jędrność oraz wygląd sprzed ciąży (jest to wynikiem ubytku tkanki gruczołowej, do której dochodzi na skutek karmienia).

Drugą grupą, są kobiety dojrzałe 50+. Decyzja o poddaniu się mammoplastyce podyktowana jest w tym przypadku chęcią przywrócenia piersiom jędrności oraz ich podniesieniu - wraz z wiekiem, menopauzą (zmiany hormonalne), biust wiotczeje i opada.

W przypadku kobiet dojrzałych, bardziej rozbudowana jest procedura przed zabiegowa. W związku ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na nowotwór piersi (ryzyko wzrasta po 50 - tym roku życia), wykonywane są szczegółowe badania pod kątem profilaktyki onkologicznej.

Najbardziej powszechną jak dotąd metodą powiększania piersi, było wszczepienie implantów silikonowych. Obecnie coraz częściej i chętniej, stosuje się tzw. metody nieoperacyjne.

Metody nieoperacyjnego powiększenia biustu, to alternatywa dla tych wszystkich kobiet, które nie chcą, bądź też z różnych przyczyn, nie mogą się poddać zabiegowi chirurgicznemu.

Powiększanie piersi za pomocą kwasu hialuronowego - zabieg przy użyciu preparatu Macrolane, jest najpopularniejszą nieinwazyjną metodą powiększania piersi. Specyfikacja preparatu opiera się na stabilizowanym kwasie hialuronowym pochodzenia zwierzęcego.

Tą metodą można powiększyć i poprawić jędrność małych piersi. Wiąże się to z tym, że istnieją ograniczenia co do ilości preparatu, jaki może zostać zaaplikowany w powiększaną pierś.

Co do procedury - zabieg z zastosowaniem kwasu hialuronowego przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych, z zastosowaniem znieczulenia miejscowego. Zabieg trwa około 45 minut. Pacjentka po zabiegu może udać się do domu.

Lekarz wykonuje niewielkie nacięcia pod pachą, przez które następnie podany jest preparat kwasu hialuronowego. Po zakończeniu wprowadzania wstrzyknięć, pierś poddana zostaje specjalnemu masażowi, którego celem jest uzyskanie jednolitości w dotyku (strukturze) ora także wyeliminowanie nierówności i grudek.

Po zabiegu, wokół powiększanej piersi zakładane są plastry modelujące. Ściąga się je po 7 dniach od podania preparatu. Zalecane jest noszenie przez 4 tygodnie, specjalnego stanika sportowego.
W kwestii skutków ubocznych, to po zabiegu może pojawić się niewielka opuchlizna oraz zaczerwienienie. Pacjentka może również odczuwać wzmożoną wrażliwość na ból. Objawy te ustępują po kilku dniach.

Okres rekonwalescencji trwa około dwóch tygodni. W tym okresie niewskazany jest wysiłek fizyczny, gorące kąpiele, silne uciskanie piersi.

Ważnym czynnikiem przy tej metodzie powiększania piersi, jest fakt, że prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznej jest bardzo rzadkie. Jak mówią specjaliści, żel jest w pełni przyswajalny przez układ immunologiczny.

Jak każdy zabieg i ten cechuje się występowaniem przeciwwskazań, do których należą:

- karmienie piersią
- stany zapalne skóry
- zaburzenia krzepliwości krwi
- choroby autoimmunologiczne
- alergia na kwas hialuronowy

Poddając się tej metodzie zabiegowej można:

- podnieść biust
- zredukować asymetrię piersi
- poprawić jędrność oraz kształt piersi
- zwiększyć rozmiar biustu o maksymalnie 2 rozmiary

Efekt utrzymuje się od półtora do dwóch lat, od przeprowadzenia zabiegu. Uwarunkowane to jest stanem piersi, aktywnością fizyczną, jak i stylem życia pacjentki.

Kwas hialuronowy cechuje się właściwościami wchłaniania przez organizm, stąd jego nietrwałość.

W celu utrzymania efektu zmiany objętości oraz kształtu piersi, należy ponowić go po roku czasu.

O cenach zabiegu powiększania piersi kwasem hialuronowym można poczytać tutaj:
https://www.tourmedica.pl/ceny/powiekszanie-piersi-kwasem-hialuronowym-macrolane

Powiększanie piersi przy pomocy komórek macierzystych należy do bardziej innowacyjnych zabiegów.

Komórki macierzyste charakteryzują się dużym potencjałem rozwojowym. Zdolne są pod wpływem określonych bodźców zewnętrznych o naturze chemicznej, przekształcić się w komórki narządów i różnych tkanek.

Zabieg powiększania piersi przy pomocy komórek macierzystych, przebiega etapowo.

Komórki macierzyste wykorzystywane podczas zabiegu powiększania piersi, pochodzą od samej pacjentki. Tkanka tłuszczowa w formie tzw. "małej liposukcji?, zostaje pobrana m.in. z ud, pośladków, brzucha. W trakcie procedury pobrana zostaje także "zwykła" tkanka tłuszczowa.

Pobrane komórki zostają następnie odwirowane w specjalnym aparacie, gdzie mają stworzone warunki sprzyjające ich wzrostowi i podziałowi.

Po procesie połączenia komórek macierzystych z tkanką tłuszczową, uzyskuje się zawiesinę. Zostaje ona za pomocą wenflonu wstrzyknięta w pierś (okolice pod i nad gruczołem piersiowym). Zawiesina przekształca się w tkankę tłuszczową, z której w większości zbudowana jest pierś.

Nie istnieje ryzyko odrzucenia wszczepu. Żaden element wszczepiany, nie jest w tym przypadku ciałem obcym, a tylko i wyłącznie tkanką pacjentki.

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, procedura trwa 1 - 2 godziny. Pacjentka pozostaje w szpitalu zazwyczaj przez jedną dobę.


Po zabiegu wskazane jest nosić specjalną bieliznę uciskowo - modelującą naokoło miejsca, z którego pobrano tkanki.
Powikłania pozabiegowe zdarzają się niezwykle rzadko. Zazwyczaj są to krwiaki i obrzęki.

Rekonwalescencja po zabiegu zależy od indywidualnych predyspozycji pacjentki.

Przy tej metodzie powiększania piersi, uzyskuje się piersi o jeden rozmiar większe. Zaletą zabiegu jest uzyskanie piersi, których wygląd jest bardzo naturalny.

Efekt zabiegu nie jest trwały - przeszczepiona tkanka ulega wchłonięciu po około 18 - 24 miesiącach.

Przedstawiając tę metodę powiększania piersi, nie można pominąć tematu rekonstrukcji piersi.

Coraz częściej u pacjentek po mastektomii, w tym także leczeniu oszczędzającym (BCT), stosuje się odtwarzanie piersi przy użyciu komórek macierzystych.

Przebieg zabiegu wygląda tak samo jak w przypadku powiększania piersi, z tym tylko, że zawiesina wstrzykiwana jest w mięsień piersiowy większy i tkankę podskórną rekonstruowanej piersi.

Cena zabiegu powiększania piersi tą metodą, to 3000 tys. zł wzwyż.


Źródła: spamagazine.pl, nowoczesneleczenie.pl