Papier nie jedno ma imię

Autor:
Drukuj artykuł

Czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie życie bez papieru? Prawdopodobnie nie, ponieważ towarzyszy człowiekowi prawie na każdym kroku. Mimo, że jest wszechobecny, nie wszyscy zdają sobie sprawę z kilku ciekawych rzeczy na jego temat.

Jedną z interesujących kwestii związanych z papierem jest proces jego powstawania. O tym, że jest wytwarzany z drewna wiedzą wszyscy, jednak prawdopodobnie nie każdy wie, że aby wyprodukować jedną tonę papieru, trzeba ściąć aż 17 drzew!

A jak wygląda proces powstawania papieru? Do jego produkcji trafiają tylko wyselekcjonowane gatunki drzew - głównie są to jodły, sosny i świerki oraz rośliny jednoroczne, jak na przykład trzcina czy bawełna. Następnie, surowce zanurza się w roztworze chemicznym, który doprowadza do powstania pewnego rodzaju pulpy. Dopiero po dodaniu wody powstaje masa papiernicza, która w gniotowniku uzyskuje odpowiednią giętkość oraz strukturę. Kolejnym etapem jest wymieszanie tej masy z różnymi dodatkami i wypełniaczami (na przykład barwniki). Aby odparować z niej nadmiar wody, wlew formuje się na odpowiednim sicie. Ostateczne suszenie zapewniają podgrzewane walce oraz taśma filcowa. Następnie masa jest wygładzana, wyrównywana i zwijana w potężne walce.

Wyżej przedstawiony proces dotyczy papieru drukowego, który jest przez człowieka najbardziej eksploatowany. Inne rodzaje wytwarza się w nieco inny sposób, jednak ogólny zarys procesu pozostaje bez zmian.

Inną ciekawostką może być samo wynalezienie papieru. Według wielu źródeł, został wynaleziony na początku naszej ery w Chinach, kiedy to pewien kancelista (niższy urzędnik kancelaryjny) eksperymentował z różnymi przedmiotami, aż w końcu udało mu się uzyskać papier czerpany. Wynalazek składał się ze szmat lnianych i jedwabnych. Jeszcze inne źródła mówią, że o papierze było wiadomo już wcześniej, bo jeszcze przed naszą erą. Pierwsze papiernie zostały założone w XII wieku w Hiszpanii, a na przykład pierwsza masowa produkcja papieru toaletowego ruszyła dopiero w wieku XIX.

Z racji, że jedno drzewo w ciągu roku wytwarza tlen dla 10 osób, postanowiono poszukać innego rozwiązania. Jedną z nich jest produkcja papieru bezdrzewnego, który jest bardziej odporny na procesy starzenia się niż jego drzewna wersja.

Jeśli chodzi o jego rodzaje, to tutaj można wymieniać w nieskończoność. Między innymi można znaleźć papier biurowy, fotograficzny, gazetowy, mapowy, samoprzylepny. Na nietypowy pomysł wpadli Portugalczycy, którzy wynaleźli papier potrafiący zakwitać. Aby móc cieszyć się roślinami z takiego papieru, trzeba go podrzeć na mniejsze kawałki i umieścić w ziemi. Potem wystarczy jedynie podlewać zupełnie jak inne roślinny. W sprzedaży znajdują się aż trzy rodzaje takiego rozwiązania. Pierwszy z nich w swojej strukturze zawiera cząstki ziarenek takich roślin jak: aksamitka rozpierzchła, wyżlin większy oraz kosmos podwójnie pierzasty. Drugi rodzaj posiada ziarna roślin do parzenia herbat, natomiast trzeci ziarna ziół i przypraw. Papier jest dostępny w sprzedaży, gdzie jedna taka kartka kosztuje około 8 zł.

Powyższe przykłady pokazują, że z pozoru nieciekawe rzeczy, mogą być naprawdę ciekawe!