Właściwości herbaty

Autor: Kasia Katarzyna
Drukuj artykuł



Świeżo parzona, w ulubionym kubku - herbata jest świetnym sposobem na odprężenie i relaks. Sprawia, że po paru łykach jesteśmy w lepszym humorze. W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez herbaty, choć jeszcze kilkaset lat temu w Europie nikt tego napoju nie znał.

Dowiedz się co takiego w sobie kryje i jaki jej rodzaj wybrać dla siebie.

HERBATA CZARNA:

Jest najpopularniejsza. Jeżeli nie jest za mocna, możesz się nią rozkoszować do woli. Pijąc tą herbatę dostarczamy do naszego organizmu nie tylko witaminy ale również minerały.

Legenda głosi, iż czarna herbata powstała przypadkowo, w wyniku zmoknięcia (powodującego fermentację) ładunku zielonej herbaty, przewożonej kliprem do Anglii. Czarna herbata budzi do życia, zawiera znacznie więcej kofeiny (ta, która jest w herbacie, zwana jest teiną) niż zielona i biała. Rankiem łagodnie Cię więc pobudzi, poprawi refleks i zdolność myślenia. Poddawana jest procesowi fermentacji, co powoduje, że ma ciemny kolor. Skuteczna jest w walce z próchnicą, bo zawiera sporo fluoru. Czarna herbata przeciwdziała powstawaniu zakrzepów i chroni naczynia krwionośne przed uszkodzeniami. Ze względu na dużą zawartość garbników może zmniejszyć wchłanianie białka i niektórych minerałów, ale nie jest trudno ograniczyć ich działanie - wystarczy, że dodasz do herbaty cytrynę lub trochę mleka.

HERBATA ZIELONA:

Od ponad tysiąca lat Chińczycy używają zielonej herbaty do leczenia ospałości, zaburzeń trawiennych, bólów głowy, kłopotów ze wzrokiem (nieostre widzenie), zatruć alkoholowych i rozstrojów żołądka. Zielona herbata zawiera m.in. witaminy A, B, B2, C, E, K oraz wiele minerałów i mikroelementów. chroni przed nowotworami, np. rakiem skóry, żołądka, pęcherza. Zielona herbata jest świetna w walce ze zbyt wysokim cholesterolem - skutecznie obniża poziom tzw. złego (LDL).

HERBATA CZERWONA:

Czerwona herbata wspomaga pracę wątroby, obniża poziom cholesterolu, oczyszcza organizm, pobudza procesy trawienne, skutecznie walczy z nadwagą, łagodzi skutki spożycia alkoholu, wzmacnia organizm. Ma bardzo specyficzny zapach przypominający woń wilgotnej ziemi. Chińczycy piją bez żadnych dodatków, ponieważ cukier neutralizuje większość jej właściwości.
Specjaliści zalecają pić 3-5 filiżanek dziennie czerwonej herbaty. Ogrzeje nasze ciało, przepędzi zły humor.

HERBATA BIAŁA:

Białe herbaty pochodzą wyłącznie z chińskich prowincji Hunan i Fujin. Powstaje z młodych pączków, które nie zdążyły się rozwinąć. Uważana za eliksir młodości. Jest najdroższa, bo surowcem są pączki liściowe zbierane tylko raz do roku, wczesną wiosną. Białą herbatę wyróżnia delikatny smak i subtelny aromat. Biała herbata to bogate źródło witaminy C oraz kofeiny. Zaleca się by pić ją jak najczęściej. Otrzymany napar ma kolor szarobiały, dzięki suchym pąkom, które zalewa się gorącą wodą. Czas parzenia herbaty jest uwarunkowany od gatunku i wielkości liścia.