Kawa i jej działanie

Autor: Kasia Katarzyna
Drukuj artykułKawa jest najpopularniejszym i najchętniej spożywanym przez ludzi napojem. Pochodzi z Etiopii a w Europie pojawiła się w XVI wieku.

Kawa jest głównym źródłem kofeiny. Działanie kawy oraz jej wpływ na ludzki organizm jest powodem wielu sporów, czyniąc tym samym kawę napojem dość kontrowersyjnym. Jest jednak wiele "pewników" związanych z wpływem, działaniem i skutkiem picia kawy.

Jak kawa działa na nasz organizm?

Kawa przede wszystkim działa pobudzająco i pomaga usunąć oznaki senności; ponadto kawa dotlenia mózg, poprawia koncentrację i pamięć krótkotrwałą. Zmniejsza ryzyko zachorowania na marskość wątroby, dotlenia organizm, przez co ułatwia koncentracje. Kawa przyczynia się do zmniejszenia zachorowalności na nowotwory pęcherza wśród palaczy oraz przyśpiesza metabolizm, tym samym zwiększa tempo przemiany lipidów i pomaga zapobiegać zmęczeniu mięśni. Ten napój jest głównym przeciwutleniaczem w diecie osób spożywających niewiele owoców i warzyw.

Jak widzimy, kawa ma wiele właściwości, które pomagają w lepszym funkcjonowaniu naszego organizmu, ale niestety badania wykazują także negatywne skutki picia tego napoju.

Otóż podobnie jak herbata, wpływa na żółknięcie zębów i może prowadzić do próchnicy. Ze względu na swoje właściwości pobudzające u większości ludzi utrudnia zasypianie (u nielicznych występuje efekt przeciwny. Spożycie zbyt dużej ilości kawy może wywoływać uczucie nerwowości, niepokoju i rozdrażnienia. Kawa może zwiększać prawdopodobieństwa ataku serca u osób o wolniejszym metabolizmie (posiadających gen spowalniający detoksykację kofeiny w wątrobie) nawet o 133% w przypadku picia powyżej 4 filiżanek dziennie.