Badaj regularnie swoje piersi!

Autor: Kasia Katarzyna
Drukuj artykuł
Każda kobieta po 20 roku życia powinna regularnie badać swoje piersi, takie badania możemy wykonać w domu samodzielnie lub z pomocą drugiej osoby (która zna twoje ciało).

Pamiętajcie, że nie badacie się po to by wykryć guza, lecz aby upewnić się, że go nie ma!!! Dlatego też nie zwlekajcie i zacznijcie systematyczne się badać.

Badania piersi powinny być wykonywane co najmniej raz w miesiącu, tydzień po miesiączce, a ponadto raz na pół roku powinniśmy się wybrać do lekarza.

Obserwując piersi w lustrze, pamiętając o tym, aby ramiona przylegały do ciała. Zwróćcie szczególną uwagę na wszelkie zmiany objętości, wyglądu skóry piersi lub brodawek sutkowych, które wystąpiły niedawno.

Unieście wysoko ramiona i obserwujcie kształt i wielkość piersi z przodu i po bokach. Porównajcie obie piersi i zwróćcie uwagę na różnice, które wystąpiły niedawno i których dotąd nie zaobserwowaliście.

Czy widoczne są uwypuklenia lub naciągnięcia skóry? Odwróćcie się w prawo i w lewo, aby obejrzeć się także po bokach. Unieście prawą rękę do góry i połóżcie dłoń z tyłu głowy. Potem przyłóżcie trzy środkowe palce lewej ręki do prawej piersi. Przyciskajcie je lekko do skóry i zataczając małe kręgi, stopniowo badajcie pierś oraz pachę. Potem powtórzcie tę czynność, nieco mocniej przyciskając palce (dzięki temu łatwiej wyczujecie głębiej położone tkanki).

Takie badania pomogą Wam szybko wykryć ewentualne zmiany i podjąć skuteczne leczenie.