Przyjemny dla oka ekran akustyczny

Autor: Koniecznie przeczytaj
Drukuj artykuł

Ekrany akustyczne muszą sprostać wielu wymaganiom. Przede wszystkim muszą być funkcjonalne, ale równocześnie estetyczne, trwałe, o wszechstronnym zastosowaniu, ponadczasowe itd.

W latach 60-tych na peryferiach Frankfurtu nad Menem wybudowano spalarnię śmieci. W 2003 roku, nie zamykając spalarni, rozpoczęto jej gruntowną renowację oraz przebudowę na nowoczesny Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów (ZTPO). Dotychczas wymieniono już dwie linie spalania na nowoczesne instalacje. Do końca 2009 roku mają zostać zamontowane dwa nowe kotły. Oznacza to, że w przyszłości wydajność ekospalarni będzie wystarczająca, aby problem Frankfurtu z utylizacją śmieci został rozwiązany. Po przebudowie spalarnia będzie najbardziej nowoczesna i ekologiczna w całych Niemczech. Jednak w ciągu 40 lat zmieniła się sytuacja zagospodarowania przestrzennego. Wokół ZTPO, gdzie wcześniej były pola, wybudowano osiedle Nordweststadt.

Dlatego biuro projektowe Gerd Hödl z Niedernhausen uwzględniło w planach budowlanych również skuteczną ochronę przed hałasem. Wykonanie ekranu akustycznego zlecono firmie Kohlhauer z Gaggenau. Do roku 2007, w ramach pierwszego etapu budowy, powstał ekran akustyczny przy rampie i parkingu oraz drogach dojazdowych. Po zakończeniu prac długość ekranu będzie wynosiła ponad pół kilometra.

Chociaż głównym zadaniem ekranu akustycznego jest ochrona przed hałasem, to jednak nawet po wielu latach powinien on wyglądać estetycznie. Dlatego na jego budowę wybrano blachę perforowaną. Gerd Hödl wyjaśnia, co wpłynęło na taką decyzję: "Dotychczas zbudowaliśmy ponad 355 metrów, które podzielimy pod względem wizualnym. Przy rampie wystarczyłby zwykły ekran akustyczny. Jednak biorąc pod uwagę długość ekranu oraz sąsiadujące domy, zdecydowaliśmy się ze względów estetycznych na okładzinę. Aby nadać ekranowi lekkości, na konstrukcji ramowej zamocowaliśmy arkusze z blachy gładkiej i perforowanej. Częściowo wykorzystałem nawet blachę jako nośnik drewnianych listew do łacenia."

Aby urozmaicić wygląd ekranu, inżynier projektów Gerd Hödl zastosował również inne materiały: półokrąglaki, faliste blachy aluminiowe, stal czarną, beton, gabiony, szkło oraz przykuwające wzrok zaślepki ze stali nierdzewnej. Poza tym Gerd Hödl stworzył dla projektu całą koncepcję kolorów: żółty dla betonowego cokołu, ekran akustyczny i jego okładzina są w jasnych i ciemnych odcieniach aluminium, zaś konstrukcja stalowa oraz ramy są niebieskie; żeby całość ożywić, umieścił tu i ówdzie trójkąty z blachy perforowanej w kolorze turkusowym. Ze zwykłego ekranu akustycznego powstał, jak mówi Gerd Hödl, "interesujący obiekt przyciągający wzrok". Zgodnie z zasadą: jeśli już niczego nie słychać, powinno się chociaż coś zobaczyć...


Ilustracja:
(1) Oczka okrągłe w układzie mijanym Rv 5-8, aluminium malowane proszkowo, grubość: 1,0 mm

Na zapytanie oferujemy bezpłatne kopie tekstów i rysunków.
Blachy perforowane i siatki cięto-ciągnione na zamówienie gotowe są do wysyłki w ciągu 4 dni.

..........................................................................

MEVACO jest przodującym na rynku europejskim producentem i dystrybutorem blach perforowanych i siatek cięto-ciągnionych.

Firma powstała w 1998 w wyniku fuzji przedsiębiorstw Seidl + Mayer i Sorst, i zatrudnia obecnie ponad 135 pracowników w 16 państwach Europy. Swoim 19 tys. Klientom MEVACO oferuje szeroką paletę produktów: blachy perforowane, różnego rodzaju siatki, w tym siatki cięto-ciągnione, oraz praktyczne artykuły uzupełniające. Ponad 1000 rodzajów artykułów jest stale dostępnych w magazynie i wysyłamy je w dniu zamówienia. Natomiast formatki na zamówienie gotowe są do wysyłki w ciągu 4 dni, przy czym Klient może wybierać spośród szerokiego asortymentu naszych materiałów i rodzajów perforacji oraz podać dowolne wymiary. Naszą ofertę dopełnia profesjonalny serwis, np. informacja o cenach przez telefon lub sklep internetowy. MEVACO dostarcza swoim Klientom nie tylko produkty, ale również kreatywne pomysły na ich wszechstronne i funkcjonalne zastosowanie. Obrót roczny firmy wynosi 50 milionów euro (2009).