Kwas hialuronowy i jego sekrety - o tajnikach nieinwazyjnej medycy estetycznej

Autor: Gosia Ludwiczak
Drukuj artykuł

Kwas hialuronowy jest jedną z najbardziej niesamowitych substancji. Jego różnorodność i wszechstronność fascynuje. Znajduje się u większości żywych organizmów, gdzie spełnia wiele funkcji. Powszechnie nazywany jest eliksirem młodości, bo odpowiada m.in. za elastyczność skóry i jest szeroko wykorzystywany w kosmetyce. Ma także zastosowanie w medycynie sprawdzając się w leczeniu chorób nowotworowych, wątroby, oczu czy reumatoidalnego zapalenia stawów. To substancja bardzo naturalna i bardzo bezpieczna.

Kwas hialuronowy jest substancją, która naturalnie występuje w naszym organizmie. Ma postać soli sodowej, która w najwyższym stężeniu występuje w skórze, mazi stawowej oraz w ciele szklistym oka. To jeden z glikozaminoglikanów - taki "cement" wypełniający międzykomórkowe luki i przestrzenie, składnik płynów ustrojowych i tkanki łącznej, budulec ścian naczyń krwionośnych. Człowiek posiada go sporo, ale z wiekiem niestety jego ilość się zatraca. - Kwas hialuronowy produkujemy samodzielnie. Mamy go sporo w okresie niemowlęcym, jednak w okolicach czterdziestki zostaje nam go już o połowę mniej - tłumaczy Aleksandra Wójtowicz, specjalista w dziedzinie mikropigmentacji medycznej i permanentnej, stosująca również preparaty na bazie kwasu hialuronowego. - Jego podstawowa funkcja to wiązanie wody, każdego dnia jakieś 30% kwasu hialuronowego, występującego w naszym organizmie rozpada się, a w tym miejscu powstają nowe cząsteczki. Stopniowo jednak, z wiekiem tych cząsteczek jest coraz mniej, przez co, ratujemy się, uzupełniając niedobory kwasu z zewnątrz - tłumaczy Wójtowicz.

Zazwyczaj wprowadzany jest z zewnątrz w postaci najróżniejszych preparatów. Warto pamiętać, że wprowadzamy do organizmu substancję, który ten dobrze zna, dlatego też rzadko występują przypadki niepowodzenia czy odrzucenia substancji. Dostarczany jest przeważnie w postaci kremów, tabletek, zastrzyków. Wiele zabiegów odmładzających, rewitalizujących odbywa się na bazie kosmetyków z kwasem hialuronowym w roli głównej. Dodatkowo ta substancja służy do wypełniania wszelkich nabytych z czasem zmarszczek, bruzd, do modelowania twarzy i przywrócenia jej właściwych proporcji, do niwelowania cieni pod oczami, czy wymodelowania ust. - Najbardziej popularnym chyba sposobem uzupełniania braków tej substancji są zabiegi anti-aging i wstrzykiwanie kwasu w głąb naskórka. Kwas hialuronowy to naturalna substancja, występująca w organizmie. Ryzyko wystąpienia alergii czy powikłań po zabiegu z jego wstrzyknięciem jest prawie nierealne, a tego typu podanie substancji całkowicie bezpieczne - dodaje Wójtowicz.

Przy tego typu zabiegach miejmy jednak świadomość, iż należy bacznie sprawdzać preparaty, bo jak z wieloma kosmetykami są lepsze i gorsze. - Należy szczególną uwagę zwracać na atesty, pochodzenie kwasu - obecnie większość preparatów jest produkowana na bazie kwasu pochodzenia niezwierzęcego, to podstawa. Ważne, by lekarz czy kosmetolog miał też stosowne doświadczenie oraz ukończone kursy i szkolenia. Niewłaściwa metoda podania kwasu może spowodować powikłania. To wbrew pozorom nie jest prosty i banalny zabieg - podsumowuje Aleksandra Wójtowicz.

Warto też dodać, że zabieg nie jest zabiegiem na zawsze. Okres utrzymania się kwasu hialuronowego w naszej skórze jest zależny od wielu czynników, bardzo indywidualnych - stylu życia, wieku, typu skóry. Średnio to około 6 miesięcy. Kwas hialuronowy nie jest wykorzystywany jedynie w kosmetyce. Ma także zastosowanie w okulistyce ortopedii czy ginekologii. Jego naturalność i możliwości są ogromne i mają spory potencjał.


Aleksandra Wójtowicz - kosmetolog, ekspert w mikropigmentacji medycznej i permanentnej. Prowadzi autorskie studio makijażu permanentnego i medycznego, pracuje również na produktach na bazie kwasu hialuronowego.