Witaminy z grupy B - cz. 2

Autor: ANNA SZYMAŃSKA- WĘCKOWSKA
Drukuj artykuł

Witamina B1 (tiamina, aneuryna) rozpuszczalna jest w wodzie, etanolu i rozcieńczonych kwasach, a stosowana jest w formie chlorowodorku. Potrzebna jest do spalania węglowodanów. W kosmetykach stosowana jest w postaci witaminowego Bkompleksu, albo ekstraktów z kiełków zbóż. Występuje w maseczkach, kremach, tonikachoraz preparatach do pielęgnacji włosów.

Witamina B2 (ryboflawina, laktoflawina) to naturalny barwnik flawinowy, która jest słabo rozpuszczalny w wodzie, rozpuszcza się w dziesięcioprocentowym roztworze mocznika. Bierze udział w procesach utleniania i redukcji, wraz z witaminą A umożliwia prawidłowe funkcjonowanie błon śluzowych oraz nabłonka skóry. Stosowana jest w preparatach do pielęgnacji cery trądzikowej, włosów oraz jamy ustnej.

Witamina B3 zwana inaczej witaminą PP (niacyna, amid kwasy nikotynowego) uczestniczy w procesach utrzymujących odpowiedni stan skóry, w reakcjach utleniania i redukcji, przemianie węglowodanów, oddychaniu tkankowym, gospodarce wodnej, funkcjonowaniu błon śluzowych, przepływie krwi w naczyniach krwionośnych, usuwa toksyczne substancje z organizmu. Stosowana jest głównie w preparatach do pielęgnacji skóry ze skłonnością do dermatoz oraz przeciwko wypadaniu włosów.

Witamina B5 (kwas D-pantotenowy) stosowana jest najczęściej jako sól wapniowa, rozpuszcza się dobrze w wodzie i kwasie octowym, nie rozpuszcza się w etanolu i eterze.

Potrzebna jest do wzrostu włosów, utrzymuje skórę jędrną i elastyczną, aktywuje podziały komórek naskórka, co wpływa dobrze na gojenie ran oraz przeciwdziała stanom zapalnym, działa przeciwrumieniowo, uczestniczy we wszystkich procesach metabolicznych. W kosmetyce stosowana często w formie 0,05-0,5% roztworów panteinianu wapnia. Kwas pantotenowy najczęściej stosowany jest w stężeniu 0,5-5%. Witamina ta bardzo często używana jest do kosmetyków łagodzących podrażnienia skóry i paznokci, a także w preparatach na porost włosów. W połączeniu z witaminą C ma działanie ograniczające powstawanie plam starczych na skórze.

Najczęściej jednak w kosmetykach stosowana jest prowitamina witaminy B5, którą stanowi trwalszy D-pantenol, łatwo rozpuszczalny w wodzie i etanolu. Dobrze wnika w skórę, paznokcie i włosy. Stosowany jest w kosmetykach jako substancja zwiększająca wzrost i grubość włosa, zapobiega rozdwajaniu końcówek włosów oraz nadaje im połysk, jego dobre powinowactwo do keratyny uelastycznia i nawilża płytkę paznokciową.

Stosowany jest szeroko w kosmetykach do pielęgnacji skóry, szczególnie zniszczonej, suchej i po oparzeniach słonecznych.

Witamina B6 (pirydoksyna, adermina) występuje w postaciach biologicznie czynnych jako: pirydoksol, pirydoksal oraz pirydoksamina. Rozpuszcza się w wodzie, słabo w etanolu, nie rozpuszcza się w eterze. Podatna jest na działanie promieniowania UV. Syntetyczna odmiana witaminy B6 produkowana jest jako chlorowodorek. Stosowana jest w postaci palmitynianu w kremach odżywczych, przeciwzmarszczkowych, regenerujących oraz do cery trądzikowej. Umożliwia zachowanie zdrowego wyglądu skóry, zatrzymuje wodę w organizmie.

Kolejną witaminą z grypy witamin B jest witamina B7 (biotyna, koenzym R) zwana inaczej witaminą H lub witaminą skóry. Aktywna jest tylko w postaci izomeru cis-D-(+)-biotyny. Jako sól sodowa rozpuszcza się dobrze w wodzie. W postaci biotyny słabo rozpuszczalna w wodzie, etanolu, eterze dietylowym i naftowym. Promieniowanie UV ją dezaktywuje. Stanowi ona składnik, który jest niezbędny do wewnątrzkomórkowego metabolizmu. Wpływa na skład keratyny, ma działanie antyłojotokowe, wpływa na jakość suchej i łuszczącej się skóry, poprawia kontury skóry, zmniejsza zmarszczki, likwiduje worki pod oczami, nawilża, zamyka pory oraz rozjaśnia przebarwienia. Ma działanie kondycjonujące włosy - zwiększa ich grubość, elastyczność i połysk, zapobiega ich wypadaniu oraz odbarwianiu. W preparatach do pielęgnacji paznokci powoduje zwiększenie ich twardości i odporności na złamanie.

Witamina B9 (kwas foliowy, folacyna, witamina Bc, Witamina M) dobrze rozpuszcza się w wodzie. Wpływa na przedłużenie żywotności komórek skóry, ułatwia utrzymanie jej zdrowego wyglądu, opóźnia depigmentację włosów. Stosowana jest w kremach i maseczkach poprawiających elastyczność skóry, w preparatach przeciw zmarszczkom.

Witamina B12 (kobalamina) jest trwała do pH równego 4,5. Jest odporna na działanie fenoli, co pozwala na użycie ich do jej konserwowania. Działa antystresowo, wspomaga syntezę DNA, dlatego potrzebna jest każdej komórce. Bierze także udział w przemianie kwasu foliowego do tetrahydrofolianu, który jest biologicznie aktywną formą witaminy B9.

Ostatnią z grypy witamin B jest witamina B15 (kwas panganowy), która jest bardzoprzydatna w zanieczyszczonym środowisko, ponieważ przedłuża życie komórek.