Intymne kontakty czyli współżycie podczas ciąży

Autor: mgr położnictwa Beata Górska
Drukuj artykułSfera erotyczna pełni bardzo istotną rolę w związku ludzi. Wzajemne zrozumienie swoich potrzeb, cierpliwość i bliskość zarówno ta psychiczna jak i fizyczna jest kluczowa zarówno dla kobiety w ciąży jak i jej partnera.

Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo tzn. bez powikłań i nie ma żadnych przeciwwskazań oraz oczywiście jeśli oboje z partnerów odczuwają ochotę warto przeżywać te wspólne intymne chwile.

Należy podkreślić, że w organizmie kobiety ciężarnej zachodzą zmiany związane z tym szczególnym czasem oraz mogą występować dolegliwości mogące mieć wpływ na odczuwanie potrzeb seksualnych. Trzeba zwrócić uwagę na te kwestie i podjąć stosowną decyzję.

W pierwszych tygodniach ciąży kobieta może odczuwać zmniejszone pożądanie ze względu na obawę o stan zdrowia i rozwój płodu. Podczas tego czasu bardzo często napawa przyszłe matki lęk i strach przed uszkodzeniem dziecka czy też poronieniem. Występujące w pierwszych tygodniach bóle głowy, senność, bóle kręgosłupa, nudności czy też wymioty wpływają na to, że kobieta czuje się zmęczona i po prostu traci ochotę na seksualne zbliżenia.

W pierwszym trymestrze ciąży należy zrezygnować ze współżycia jeśli poprzednie ciąże zakończyły się poronieniem lub też porodem przedwczesnym.
Trzeba również powstrzymać się z kontaktami seksualnymi jeśli obecna ciąża jest zagrożona, występuje krwawienie, plamienie i czynność skurczowa mięśnia macicy.

Bardzo ważne znaczenie ma powstrzymanie się od współżycia w przypadku występowania infekcji narządów płciowych u któregoś z partnerów.

Drugi trymestr ciąży jest czasem stabilizacji emocjonalnej kobiety. Odczuwanie ruchów płodu, powiększający się brzuch, wysłuchanie tętna płodu podczas kolejnych wizyt w gabinecie położnej/lekarza, ustąpienie nieprzyjemnych dolegliwości wszystko to ma pozytywny wpływ na psychikę matki, która pełna optymizmu i wiary w sukces odnajduje się już w nowej roli. Właśnie podczas II trymestru ciąży wzrasta również pożądanie i chęć przeżywania doznań seksualnych.

W drugim trymestrze ciąży należy powstrzymać się od współżycia w przypadku nisko usadowionego lub też przedwcześnie odklejającego się łożyska.

Trzy ostatnie miesiące ciąży to czas, w którym obserwuje się przyrost masy ciała ciężarnej, zmienia się również sylwetka i punkt ciężkości. Część partnerek oczekuje wówczas bliskości partnera niekoniecznie w efekcie stosunku. Bardzo ważna są wówczas czułość i wzajemne zrozumienie. Przyszła matka przygotowuje się już do porodu, coraz częściej o nim myśli lub też zwykle jest zmęczona i osłabiona. Inne pary natomiast jeśli nie ma przeciwwskazań preferują zbliżenia do samego terminu porodu.

Należy jednak pamiętać o tym, że powiększająca się macica może uciskać na naczynia krwionośne a szczególnie na żyłę główną dolną przyczyniając się do zmniejszenia przepływu krwi przez to naczynie a w konsekwencji prowadząc do niedotlenienia zarówno płodu jak i matki, zasłabnięcia i omdlenia. Zaleca się dlatego wybieranie takich pozycji, w których partnerka nie będzie leżała na plecach. Preferowane są wówczas pozycje na boku lub też kolankowo-łokciowe.
Trzeba również zwrócić uwagę na fakt aby nie uciskać brzucha oraz piersi ciężarnej oraz aby kobieta miała swobodę ruchów.

W ostatnim trymestrze ciąży należy pamiętać o tym aby unikać zbyt głębokiej penetracji pochwy oraz zbyt intensywnych doznań seksualnych.

Jeżeli kobieta jest już po terminie porodu współżycie seksualne jest niefarmakologicznym sposobem mogącym wywołać skurcze mięśnia macicy a w konsekwencji poród. Zawarte w męskim nasieniu prostaglandyny wpływają ponadto na zwiększenie dojrzałości szyki macicy i jej przygotowanie do porodu.

W trzecim trymestrze ciąży należy zaniechać współżycia w przypadku zagrażającego porodu przedwczesnego, przodującego lub przedwcześnie odklejającego się łożyska. Zaleca się również powstrzymanie się od stosunków płciowych w ostatnich tygodniach ciąży w przypadku ciąż mnogich.