Monitor Zdrowia OSOZ: Życie z tarczycą coraz droższe

Autor: Koniecznie przeczytaj
Drukuj artykuł

Choroby tarczycy to problem, który z roku na rok dotyka coraz większej części polskiego społeczeństwa. W ciągu ostatnich 7 lat ilość sprzedaży opakowań leków na tarczycę wzrosła o 2,4 mln, co dało wzrost wartości sprzedaży o 30 mln złotych.

Jak wynika z danych, pochodzących z Monitora Zdrowia prowadzonego w ramach Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia (www.osoz.pl), ilość sprzedanych leków na tarczycę wzrasta z roku na rok. W 2009 roku było to ponad 6 milionów opakowań, czyli około dwa razy więcej niż w 2002 roku. Z kolei średnia cena opakowania w ciągu ostatnich 7 lat wzrosła o blisko 9% osiągając w 2009 roku wartość 10,76 PLN.

-"Na rynku leków pomagających w leczeniu tarczycy występuje niewiele produktów. W 2009 roku w aptekach dostępne były 54 różne produkty. Pewna grupa leków pojawiała się w sprzedaży na krótki okres czasu, po czym była wycofywana. Jednym z czynników wzrostu średniej ceny jest wzrost ilość tabletek w pojedynczym opakowaniu o 8,4% w ciągu ostatnich 7 lat" - analizuje Łukasz Stopa, kierownik Zakładu Analiz Statystycznych w Ogólnopolskim Systemie Ochrony Zdrowia.

Według prognoz analityków Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia w 2011 roku wartość sprzedaży leków na tarczyce wyniesie 77,4 mln złotych. W stosunku do roku 2010 wzrost utrzyma się na poziomie 6,31%.


.............................................................................

Monitor Zdrowia OSOZ to raport wydawany przez Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia (http://www.osoz.pl), który w każdym miesiącu publikuje informacje dotyczące zachorowalności, kosztów leczenia oraz częstotliwości występowania chorób w Polsce. Szczegółowe informacje na temat bieżącej konsumpcji leków można znaleźć w miesięczniku OSOZ.