Mezoterapia

Autor: Koniecznie przeczytaj
Drukuj artykuł

Zazwyczaj wiele uwagi poświęcamy pielęgnacji naszej skóry i włosów, kupując odpowiednie kremy, balsamy, wzmacniające odżywki oraz zażywając preparaty witaminowe. Kiedy jednak coraz więcej włosów znajdujemy na szczotce, a na twarzy pojawiają się nieestetycznie wyglądające zmarszczki wpadamy w panikę.

Chociaż na rynku dostępnych jest wiele środków przeciwdziałających tym problemom, to jednak pierwsze rezultaty zauważalne dopiero po kilku miesiącach. Na najczęściej zadawane pytania dotyczące zabiegu mezoterapii odpowiada Roma Zielińska z gabinetu DER-MED.

Na czym polega mezoterapia?

Najogólniej mówiąc mezoterapia to niechirurgiczny zabieg polegający na wstrzykiwaniu substancji leczniczej bezpośrednio w skórę. Nakłuć dokonuje się - za pomocą bardzo cienkiej strzykawki co 0,5 do 1,5 centymetra. Następnie wykonuje się masaż, który łagodzi niewielki obrzęk oraz pomaga w równomiernym rozchodzeniu się preparatu z miejsca podania. Aplikowane koktajle działają odżywczo, wzmacniająco oraz odbudowująco, a ponadto pobudzają mikrokrążenie. W zależności od rodzaju problemu ustalona zostaje liczba zabiegów oraz dobierany jest optymalny program mezoterapii.

Czy mezoterapia jest nowym zabiegiem?

Nie, pierwsze zabiegi były wykonywane we Francji już w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia, dlatego też mezoterapia utrwaliła się w praktyce dermatologicznej. Pacjentki cenią ją za nie inwazyjność oraz szybko widoczne efekty. Dodatkowo nie trzeba specjalnie przygotowywać się do tego zabiegu, a niewielkie grudki powstające na skórze do wpływem nakłuć powinny się wchłonąć w przeciągu kilku dni.

Kiedy stosuję się mezoterapię?

Zabieg wskazany jest, jeżeli zależy nam na szybkim poprawieniu wyglądu skóry, zwalczeniu cellulitu oraz leczeniu pierwszych oznak łysienia. Preparaty wykorzystywane podczas mezoterapii przyczyniają się do usprawnienia mikrokrążenia oraz zwiększenia metabolizmu komórek tłuszczowych. Dzięki temu możliwe jest niemal natychmiastowe odżywienie, pobudzenie i regeneracja skóry. Mezoterapię wykonuje się, gdy problemem jest zwiotczenie skóry, drobne zmarszczki, występujący na udach, brzuchu i pośladkach cellulit oraz nadmierne wypadanie włosów.

Czy u wszystkich mezoterapia przynosi oczekiwane rezultaty?

Należy zaznaczyć, że mezoterapia stymuluje naturalne właściwości regeneracyjne skóry. Wstrzykiwane preparaty mają skondensowane i miejscowe działanie, a pierwsze rezultaty widoczne są już kilka chwil po dokonaniu zabiegu. Po nakłuciu na skórze powstaje niewielka grudka, która wchłania się samoistnie po upływie około 2 dni.

Czy mezoterapia jest bezpieczna?

Z całą pewnością tak. Aplikowane substancje nie przenikają do układu krążenia, lecz działają miejscowo. Pacjent może odczuwać lekki dyskomfort podczas dokonywania nakłuć. Na chwilę po wstrzyknięciu może pojawić się niewielki obrzęk, który stanowi naturalną reakcję skóry i bardzo szybko znika. Aby na skórze nie powstały sińce na 48 godzin przed zabiegiem obowiązuje absolutny zakaz zażywania aspiryny i innych leków niesterydowych przeciwzapalnych.

Czy mezoterapia jest zabiegiem bolesnym?

Mezoterapia nie jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym. By zapewnić pacjentowi maksimum komfortu wskazane jest zastosowanie miejscowego znieczulenia. Jeżeli ktoś ma bardzo wrażliwą skórę można przed zabiegiem zastosować środek znieczulający - na przykład maść Elma. Występujące po zabiegu rumień oraz obrzęk są naturalną reakcją skóry i ustępują samoistnie.

Jakie substancje są wykorzystywane podczas zabiegu?

Wszystko zależy od tego, czemu ma służyć mezoterapia. Inne koktajle są wykorzystywane w celu poprawienia elastyczności skóry, a inne w profilaktyce łysienia. Nie ulega jednak wątpliwości, że preparaty te składają się głównie z witamin, minerałów, kwasów nukleinowych, czynników wzrostu oraz cząsteczek biostymulujących. Na przykład w terapii odmładzania skóry jako jeden ze składników wykorzystywany jest kwas hialuronowy, który dzięki swoim właściwościom wiązania wody, zapewnia utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia oraz nadaje skórze twarzy większą elastyczność oraz młodzieńczy i promienny wygląd.

W jaki sposób mezoterapia pomaga zwalczyć uporczywy cellulit?

Dzięki mezoterapii następuje stymulacja krążenia krwi i chłonki, a w wyniku procesu lipozy dochodzi do redukcji tkanki tłuszczowej. Proces ten jest stymulowany dzięki wstrzykiwaniu znanej nam dobrze L-karnityny, która obecnie jest najskuteczniejszym środkiem spalającym zbędą tkankę tłuszczową. W efekcie możliwe jest wygładzenie powierzchni skóry bez interwencji chirurgicznej (liposukcji), która jak wiadomo jest znacznie bardziej ryzykowną metodą. Niemniej jednak skuteczna walka z cellulitem wymaga kilkumiesięcznej serii skojarzonych zabiegów mezoterapii i endermologii lub alternatywnie drenażu limfatycznego.

Co to jest mezolift?

Mezolift to jedna z metod mezoterapii. Polega ona na podawaniu specjalnie przygotowanych koktajli, które w odpowiednich proporcjach zawierają witaminy oraz kwas hialuronowy. Efektem zastosowania takich preparatów jest wyraźne wygładzenie i ujędrnienie powierzchni skóry.

Ile zabiegów należy wykonać by efekt był długotrwały?

Jednorazowy zabieg regenerujący i odżywczy nie wystarczy, by efekt utrzymał się długo. Dlatego też w początkowej (uderzeniowej) fazie terapii trwającej zwykle 2 miesiące zaleca się wykonanie kilku serii zabiegu co mniej więcej 2 tygodnie. Następnie dla podtrzymania rezultatów przez okres od 3 do 6 miesięcy wystarczy zrobić jeden zabieg na miesiąc. Skoncentrowane działanie pozwala na "rozchodzenie się" zawartych w tych preparatach witamin w skórze, co natychmiastowo poprawia jej kondycję.

Jakie są przeciwwskazania?

W zasadzie nie należy wykonywać mezoterapii podczas ciąży, a także powinny się od niej powstrzymać osoby uczulone na składniki zawarte w preparatach, cierpiące na stany zapalne skóry lub chorobę nowotworową oraz takie, które zażywają leki przeciwkrzepliwe. By na skórze nie pojawiły się przebarwienia, miejsca nakłuć należy smarować kremem w filtrem do momentu całkowitego wchłonięcia się grudek.

Jaki jest koszt przeprowadzenia zabiegu?

Cena mezoterapii jest ustalana indywidualnie przez lekarza i zależy od ilości zużytych ampułek oraz rodzaju preparatu. Pojedynczy zabieg to koszt od 250 do 500 złotych, przy czym przy zakupie 6 zabiegowego pakietu mezoterapii udzielana jest kilkunastoprocentowa zniżka. Pacjentka musi się również liczyć z kosztem koniecznej przed zabiegiem konsultacji lekarskiej, podczas której dermatolog określa rodzaj skóry oraz przygotowuje odpowiednio skomponowane koktajle. Cena ta nie jest jednak wysoka i wynosi około 40 złotych.


VanguardPR