Dom bezpieczny w każdym calu - czyli jak ochronić wartościowe przedmioty

Autor: Wokół mnie
Drukuj artykuł

Niekwestionowaną zmorą naszych czasów, która spędza nam sen z powiek podczas urlopów i dłuższego pobytu poza domem, są włamania. W jednej chwili możemy stracić cenne rzeczy, na które pracowaliśmy latami. Aby uchronić się przed taką ewentualnością, ważne jest zachowanie podstawowych zasad. Jak bezpiecznie przechowywać wartościowe przedmioty i ważne dokumenty radzi Joanna Szwertfeger - specjalista ds. sprzedaży z firmy Metalkas, jednego z czołowych producentów sejfów w Europie.

Kupujemy drzwi antywłamaniowe, montujemy rolety zabezpieczające i alarmy, ubezpieczamy drogocenne rzeczy pozostawione w domu. Niejednokrotnie takie środki ostrożności nie są jednak zadowalające, a umiejętności włamywacza, wystarczają by przedostać się niezauważonym do wnętrza naszego mieszkania i ukraść lub nawet zniszczyć pozostawione tam przedmioty. O ile rzeczy nabyte będą jedynie materialnym uszczerbkiem, to rodzinne pamiątki będą stanowiły nieocenioną stratę.

Nie pomagaj złodziejowi

Tylko przezorność może uchronić nas przed kradzieżą i poniesionymi stratami. Dlatego też należy zawczasu przewidzieć konsekwencje wizyty nieproszonych gości. Zamontowanie wytrzymałych drzwi z atestowanymi zamkami to tylko pierwszy krok w budowaniu domowej fortecy. "Niezwykle ważne jest zabezpieczenie pozostawionej w domu gotówki, dokumentów, czy cennej biżuterii, to one stają się bowiem najczęstszym łupem włamywacza. Są lekkie i nie zajmują dużo miejsca, więc ich wyniesienie nie stanowi większego problemu. Istotna jest więc ich odpowiednia ochrona, która utrudni złodziejowi rabunek." - tłumaczy Joanna Szwertfeger z firmy Metalkas.

Sposobem na bezpieczne przechowywanie drobnych kosztowności i zminimalizowanie poniesionych w skutek włamania strat, jest montaż sejfu. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, różniących się nie tylko wielkością, ale przede wszystkim zastosowanymi zabezpieczeniami. Firma Metalkas posiadająca ponad 50-letnie doświadczenie w dziedzinie zabezpieczeń, jest zdobywcą złotych medali Międzynarodowych Targów Zabezpieczeń Securex w Poznaniu, cieszy się zaufaniem różnych państwowych instytucji, firm, wyposażamy w sejfy (i nie tylko) sieci handlowe i mniejsze placówki handlowe czy sklepy, nasze sejfy stosowane są w bankach ale cieszą się również dużą popularnością wśród klientów indywidualnych. "Najważniejsze na co musimy zwrócić uwagę przy wyborze sejfów to posiadanie odpowiednich certyfikatów, rodzaj materiału i jakość podzespołów, które składają się na dany produkt. Najbardziej solidne powinny być w całości zrobione z kilku warstw grubej i ciężkiej stali. Konieczne są również wielowarstwowe drzwi i dodatkowe zabezpieczenie przeciwprzewierceniowe. Niezbędne jest zastosowanie w sejfach certyfikowanych zamków, kluczowych, szyfrowych lub elektronicznych." - radzi specjalista z firmy Metalkas.

Nie mniej ważny jest system blokowania drzwi stalowymi ryglami. W sejfach gabinetowych INDIVIDUAL TG-GBID firmy Metalkas możemy wybrać wersję standardową z zamkiem kluczowym lub zamienić go na zamek elektroniczny. Decydując się na klasyczne zamknięcie, musimy jednak pilnować, by nie nosić klucza z pozostałymi np. od domu lub garażu, a zapasowy dobrze ukryć, by nie dostał się w niepowołane ręce. Ważne, by zarówno cały sejf, jak i jego poszczególne elementy posiadały specjalne atesty, tak jak w przypadku produktów firmy Metalkas, których wytrzymałość i zabezpieczenia potwierdzone zostały certyfikatem Instytutu Mechaniki Precyzyjnej. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że zakupione urządzenie spełni swoją rolę.

Ochrony nigdy za wiele

Kiedy wybierzemy już odporny niczym wóz pancerny sejf, warto zastanowić się nad jego miejscem w domu. "Zabezpieczenia zastosowane w sejfach oraz jego konstrukcja mogą skutecznie uniemożliwić złodziejowi szybki dostęp do schowanych wewnątrz kosztowności. Niestety istnieje ryzyko, że włamywacz wyniesie cały sejf z domu razem z jego zawartością. Dlatego też jeśli nie wbudowujemy go w ścianę i decydujemy się na model wolnostojący, musimy trwale przymocować go do podłoża. Wszystkie oferowane przez nas produkty posiadają więc otwory montażowe w dnie oraz śruby kotwiące - w ten sposób unikniemy przykrego rozczarowania." - podkreśla Joanna Szwertfeger z firmy Metalkas.

Musimy pamiętać również, by ściany lub podłoga, do której montujemy sejf nie były kruche i łatwe do zburzenia. Najlepiej umieścić jest go również w pokoju, do którego dostęp jest nieco utrudniony - nie ma dodatkowych, tylnych drzwi lub okien, przez które łatwo się przedostać. Dodatkową zaletą posiadania sejfu jest nie tylko ochrona przed kradzieżą, ale również podwyższona odporność termiczna. Wyjeżdżając możemy schować w nim rodzinne fotografie, ważne dokumenty lub nawet dane zgromadzone na nośnikach cyfrowych. W ten sposób uchronimy je krótkoterminowo, przed niszczycielskimi płomieniami.

Bo wygląd ma znaczenie

Wybierając sejf warto również zwrócić uwagę na jego wygląd oraz rodzaj jego wykończenia. "Musimy pamiętać, że urządzenie zabezpieczające wartościowe przedmioty, podobnie jak meble, stanowią integralną część całego wystroju wnętrza, dlatego też wybór koloru lub rodzaju materiału jest nie mniej ważny, co zamek lub ryglowanie" - radzi Joanna Szwertfeger z firmy Metalkas. Na rynku jest mnóstwo sejfów malowanych proszkowo lub zabudowanych naturalnym drewnem, jednak nie oznacza to, że decydując się na takie urządzenie, musimy wybierać standardowe rozwiązania. Zupełną nowością są sejfy gabinetowe w ekskluzywnych wersjach, takie jak np. z serii INDIVIDUAL TG-GBID lub TG-SPID firmy Metalkas - obijane skórą, z naturalnego kamienia lub czarnego szkła. Stanowią one nie tylko doskonałe zabezpieczenie, ale również wyjątkową ozdobę mieszkania.

Nawet jeśli złodziejowi uda się przedostać do naszego domu przez szereg zastosowanych zabezpieczeń, ma on niedużo czasu na działanie. Często sejf może stanowić barierę zbyt długotrwałą i trudną do przejścia. Możemy więc liczyć, że pozostawione wewnątrz cenne przedmioty, nie dostaną się w jego ręce.

.......................................................

Metalkas Sp.z o.o jest obecnie jednym z największych producentów sejfów oraz mebli metalowych w Europie. Firma powstała w 1957 roku i jest firmą rodzinną, reprezentowaną 100% przez polski prywatny kapitał, którym zarządza już trzecie pokolenie.