W obronie intymności

Autor: Katarzyna Fabijanczyk
Drukuj artykuł


Problem dyskomfortu w miejscach intymnych, przejawiający się m.in. suchością, pieczeniem lub upławami, dotyczy kobiet w każdym wieku. Jego podłożem może być zaburzenie naturalnej flory bakteryjnej pochwy, co z kolei sprzyja pojawianiu się infekcji.

Badanie przeprowadzone przez PBS GDA* pokazują, że aż 57% respondentów twierdzi, że najczęstszą przyczyną chorób układu moczowo-płciowego kobiety jest niewłaściwa higiena. Tymczasem nie każda kobieta zdaje sobie sprawę, że kuracja antybiotykowa, zabiegi chirurgiczne, a nawet stosowanie tamponów, czy wizyty na basenie mogą zachwiać delikatną równowagę mikroflory w pochwie. Na pojawienie się dyskomfortu lub infekcji wpływ ma również tryb życia, aktywność seksualna, budowa anatomiczna i dieta. Co więcej - jedynie 13% respondentek uznaje stosowanie probiotyków za dobry sposób zapobiegania zapaleniu pochwy.

Za działanie flory bakteryjnej pochwy w dużym stopniu odpowiadają pałeczki kwasu mlekowego. Utrzymują kwaśny odczyn pH, co zapobiega rozwojowi chorobotwórczych bakterii i grzybów. Gdy jednak pałeczek kwasu mlekowego jest zbyt mało - naturalny system obronny nie działa odpowiednio i organizm zaatakowany może zostać przez infekcje.

Podwójny ratunek Ecovagu

W przywracaniu prawidłowego środowiska pochwy pomocne są kapsułki Ecovag. Działanie preparatu opiera się na dwóch zawartych w nim szczepach bakterii, wyizolowanych z pochwy zdrowej kobiety. Szczepy Lactobacillus rhamnosus i Lactobacillus gasseri produkują kwas mlekowy, przywracając odpowiedni odczyn środowiska pochwy. Zapobiegają tym samym rozwojowi infekcji, stanów zapalnych i usuwają poczucie dyskomfortu. Dodatkowo Lactobacillus gasseri, uważany za jeden ze szczepów o najlepszej skuteczności w leczeniu zakażeń pochwy, produkuje nadtlenek wodoru, działający bakteriobójczo. Likwiduje tym samym już namnożone patogeny, które przepuścił chwilowo niesprawny system obronny. Ecovag pozwala na odbudowanie naturalnego systemu obronnego pochwy, a tym samym na wzmocnienie bariery przed infekcjami miejsc intymnych.

Ważna profilaktyka

Dolegliwości miejsc intymnych nie znikają samoistnie. Nie leczone powracać będą ze wzmożoną intensywnością. Co więcej - infekcje te mogą rozprzestrzenić się na inne, poza pochwą, elementy układu rodnego. Dlatego tak ważne jest odpowiednie leczenie. Ecovag doskonale sprawdza się jako preparat uzupełniający do specjalistycznej kuracji, zaleconej przez ginekologa. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami Ecovag redukuje liczbę nawrotów bakteryjnego zapalenia pochwy aż u 65% pacjentek. **

Można jednak próbować zapobiec kobiecym dolegliwościom, stosując Ecovag jeszcze przed pojawieniem się niepokojących objawów. Polecane jest to szczególnie kobietom, prowadzącym intensywny tryb życia i mającym skłonności do infekcji podczas codziennej aktywności. Warto pamiętać także, że na infekcje bardziej podatne są kobiety młode i w okresie menopauzy.

Ważne jest także stosowanie preparatu po antybiotykoterapii, która zakłóca równowagę mikrobiologiczną, a w efekcie prowadzić może nawet do bakteryjnego zakażenia pochwy, drożdżycy, czy zakażenia dróg moczowych.

Stosowanie

Kapsułki Ecovag stosować należy dopochwowo raz na dobę. Długość kuracji uzależniona jest od celu stosowania (profilaktycznego lub leczniczego), jednak nie przekracza jednorazowo 8 dni. Opakowanie zawiera 10 kapsułek. Preparat nie wymaga przechowywania w lodówce, co wpływa na łatwość jego używania.

Cena: Ecovag - kapsułki dopochwowe 10 sztuk - ok. 25 zł

Skład: 1 kapsułka zawiera: pałeczki Lactobacillus gasseri DSM 14869 nie mniej niż 108 CFU pałeczki Lactobacillus rhamnosus DSM 14870 nie mniej niż 108 CFU

Wskazania do stosowania: Ecovag zaleca się stosować w celu utrzymania lub przywrócenia prawidłowej flory bakteryjnej pochwy u kobiet w wieku 18 lat i starszych.

Dawkowanie: Profilaktycznie niezwłocznie po miesiączce: jedna kapsułka na dobę (przed snem) przez okres 4-6 dni, dopochwowo.
Po antybiotykoterapii: jedna kapsułka na dobę (przed snem) przez 6-8 dni, dopochwowo.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu leczniczego. Opakowanie: 10 kapsułek

Podmiot odpowiedzialny: Bifodan A/S

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego. Bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

*Badanie przeprowadził PBS DGA w dniach 15-17.10.2010 na reprezentatywnej, losowej próbie n=1079 Polaków w wieku 18 lat i więcej. Wyniki nie sumują się do 100, gdyż ankietowani mogli wskazać więcej niż jedną odpowiedź.
**Badania kliniczne Ecovagu zostały przeprowadzone na grupie 100 kobiet z bakteryjnym zakażeniem pochwy przez Per-Gorana Larssona, Babilla Stray-Pedersena, Kjelda Ryttiga, Stiga Larsena i opublikowane 15 stycznia 2008 roku w BioMed Central Journal.