Maść dla całej rodziny na zimę

Autor:
Drukuj artykułNiestety ciepłe ubrania, które nosimy w czasie zimy, chronią nas przed niską temperaturą czy wiatrem, ale nie zabezpieczają naskórka przed utratą wilgoci. Dlatego warto stosować maść, która zawiera witaminę F i E, a także alantoinę i stosowana może być zarówno u noworodków, jak i przez osoby starsze.

Nasza skóra, w czasie zimy, nie tylko wytrzymuje na zewnątrz mróz i wiatr. Musi przystosowywać się również do ciągłych zmian temperatury. Chodzi o wychodzenie na dwór, gdzie jest niska temperatura, a następnie wchodzenie do pomieszczeń, gdzie jest wysoka, i tak w kółko. Poza tym, w domach i mieszkaniach panuje suche powietrze, które spowodowane jest działającym ogrzewaniem lub klimatyzacją.

W okresie zimowym znacznie zmniejsza się w naskórku poziom ceramidów, cholesterolu i kwasów tłuszczowych, w tym kwasu linolowego, spada również aktywność gruczołów łojotokowych. Procesy te prowadzą do:
- zaburzenia funkcji bariery ochronnej skóry
- suchości i złuszczania, z możliwym świądem
- a nawet do podrażnienia.

Suchość skóry zimą dotyczy szczególnie rąk i nóg, czyli obszarów, na których znajduje się mało gruczołów łojowych. Z kolei twarz i dłonie są najbardziej narażone na mróz i wiatr, co przyczynić się może do odmrożenia.

Dzieci.
Skóra maluchów różni się znacznie od dorosłych, gdyż jest cieńsza i mniej elastyczna. Poza tym jej mechanizm termoregulacji, jeszcze nie jest w pełni sprawny, łatwo ulega więc przegrzaniu lub wychłodzeniu.

Niestety dzieci często, na zimowe spacery, są zbyt ciepło ubierane, co spowodować może przegrzanie. Na skórze mogą pojawić się wówczas odparzenia i potówki, czyli drobne, czerwone grudki. Jeśli dłonią, na karku malucha, wyczujemy skórę suchą i ciepłą, wszystko jest w porządku. Gdy jednak jest ubrany za ciepło, skóra będzie tam spocona.

Osoby starsze.
Równie mocno, na negatywne działanie na skórę, zimowych warunków atmosferycznych, narażeni są seniorzy. Wraz ze starzeniem się skóry, spada ilość gruczołów potowych i łojowych, co z kolei zmniejsza zdolność skóry do produkowania potu i lipidów. Obniżeniu ulega również zawartość wody w skórze i jej zdolność do zatrzymywania wilgoci.

Szczególnie w przypadku osób starszych ważna jest odpowiednia podaż witaminy A, która zapobiega nie tylko pękaniu skóry w chłodne dni, ale również powstawaniu plam i przebarwień. Znajduje się ona w marchewce, szpinaku, pomidorach, brokułach czy czerwonej papryce.

Dla dorosłych, dzieci i niemowląt od 1. dnia życia, przeznaczony jest Linoderm Plus z alantoiną. Maść ta posiada właściwości silnie natłuszczające, kojące i łagodzące podrażnienia. Jej składniki aktywne to:
- witamina F
Nienasycone kwasy tłuszczowe stanowią grupę tzw. witamin F i pochodzą z oleju lnianego. Są niezbędne do utrzymania prawidłowego stanu skóry, gdyż biorą udział w metabolizmie lipidów. Stosowanie preparatu, który zawiera tą witaminę, sprawia, że skóra długo pozostaje odpowiednio natłuszczona i nawilżona.

- witamina E
Wbudowuje się w warstwy naskórka i struktury błon komórkowych. Działa "na pierwszej linii frontu", gdzie jako pierwsza odpiera napaść wolnych rodników. Chroni więc warstwę lipidową naskórka przed utlenieniem i zniszczeniem.

- alantoina
Odżywcze działanie witaminy F wspomaga swym działaniem alantoina, która dzięki właściwościom regenerującym, powoduje przyspieszenie odbudowy naskórka. Związek ten pobudza podziały komórkowe i wzrost komórek, dlatego przyspiesza gojenie, łagodzi zaczerwienienia i zmniejsza pieczenie. Poza tym wygładza i zmiękcza naskórek, a także pobudza jego ziarninowanie.

Link do zakładki nt. dermokosmetyku na stronie producenta http://ziololek.pl/produkt/linoderm-plus-z-alantoina-2/