Pielęgnacja skóry tłustej i trądzikowej.

Autor: Cedrynek Cedrynek
Drukuj artykuł

Łojotok, czyli nadmierna aktywność gruczołów łojowych, jest odpowiedzialny za przetłuszczanie się skóry. Najczęściej z tą przypadłością mamy do czynienia w wieku młodzieńczym, gdyż wtedy właśnie dochodzi do wzrostu poziomu hormonów odpowiedzialnych za produkcję sebum, czyli łoju.

Trądzik dotyczy 80% populacji w wieku od 11 do 30 lat. Szczyt zapadalności u dziewcząt przypada na 14-17 r.ż., u chłopców nieco później (16-19 r.ż.). Coraz częstszym zjawiskiem jest utrzymywanie się zmian trądzikowych w wieku dorosłym, jednak u większości nastolatków zmiany ustępują po 3-5 lat od pojawienia się pierwszych wykwitów.

Rozwój trądziku jest rezultatem zmian zachodzących w organizmie w okresie pokwitania.

W tym okresie dochodzi do charakterystycznych przemian związanych ze zwiększoną aktywnością androgenów. To właściwie one wpływają na zwiększoną produkcję łoju i rozwój zmian trądzikowych. Miejsca najbardziej narażone na wystąpienie zmian chorobowych to czoło, nos, broda (jeśli chodzi o twarz), dekolt, plecy, gdyż to właśnie w tych miejscach znajduje się najwięcej gruczołów łojowych. Cera trądzikowa jest słabo ukrwiona, ma kolor ziemisty, błyszczy się, a pory są rozszerzone. Prekursorem wszystkich zmian trądzikowych jest tzw. mikrozaskórnik. Mikrozaskórniki poprzedzają wystąpienie właściwych zmian trądzikowych o około 8 tygodni.

Pielęgnacja cery tłustej ma przede wszystkim na celu uregulowanie czynności gruczołów łojowych. Należy usunąć nadmiar tłuszczu, ale tak, by nie dopuścić do całkowitego wyeliminowania substancji lipidowych z powierzchni skóry.

Do codziennego mycia twarzy najlepiej używać żeli myjących pozbawionych mydła polecam oczyszczający żel do mycia twarzy i pianka do mycia twarzy z miodlą indyjską - Neem firmy Himalaya Herbals. Sugeruje się używanie toników bezalkoholowych przeznaczonych do cery tłustej, które odświeżają i działają bakteriobójczo.

Powinno unikać się stosowania kremów tłustych, w miarę możliwości stosować kremy i emulsje nawilżające. Dobre efekty przynosi aplikacja peelingów i maseczek przeznaczonych dla cery trądzikowej polecam błotną maseczkę oczyszczającą i odżywczą maseczkę owocową firmy Himalaya Herbals.

Należy wystrzegać się usuwania zmian trądzikowych samemu, gdyż może to sprzyjać nadkażeniom bakteryjnym i powodować powstawanie blizn. Do makijażu najlepiej używać podkładów o lekkiej konsystencji, a do maskowania krostek i grudek odpowiednich korektorów. Cera tłusta źle znosi nadmierne opalanie, a promienie słoneczne, mimo że w pierwszym momencie poprawiają wygląd skóry, przyczyniają się do nasilenia łojotoku. Osoby z cerą tłustą powinny unikać picia kawy, mocnej herbaty i jedzenia potraw ostro przyprawionych.

Cera tłusta to nie tylko same wady. W porównaniu z suchą cerą, tłusta starzeje się wolniej, później też pojawiają się pierwsze zmarszczki. Jest ona również bardziej odporna na tworzenie się przebarwień. Najważniejszym elementem w dbałości o cerę tłustą jest odpowiedni dobór kosmetyków przeznaczonych do codziennej pielęgnacji.