Zamek z pianek i żelkowe kolczyki Pomysły na kreatywne spędzanie czasu z dziećmi

Autor: Zyskaj piękno
Drukuj artykuł

Po wypełnieniu obowiązków w pracy, szkole i w domu, każdemu należy się odpoczynek i czas wolny. Warto jednak, aby te chwile wykorzystać w sposób wartościowy i rozwijający, dlatego szczególnie ważna jest umiejętność kreowania sposobów wypełniania wolnego czasu w odniesieniu do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.

Niezwykle istotne dla młodych ludzi są wzory spędzania wolnych chwil, które związane są z przyjętym stylem życia. Dobry przykład od rodziców jest najlepszym środkiem przygotowania dzieci do racjonalnego spędzania czasu wolnego. Nie ma lepszego wychowania niż przykład, wspólna zabawa, praca.

Rodzice powinni każdego dnia przeznaczyć parę chwil na bliskie kontakty z dzieckiem. Te jednak nie mogą ograniczać się jedynie do pomocy w lekcjach czy wspólnych posiłków. Ten czas tylko pozornie jest czasem straconym - jest on niezbędny w prawidłowych relacjach rodzinnych. Zarówno mama, jak i tata powinni szukać takich form kontaktu z dzieckiem, jak np.: wspólne zabawy, odwiedziny u znajomych, aktywne zajęcia ruchowe, majsterkowanie itd. Warto też pozwolić dziecku na coraz większą inicjatywę w pomysłach na sposoby zorganizowania wolnego czasu, oczywiście pod czujnym okiem opiekunów.

Możecie wspólnie gotować, układać łamigłówki lub składać modele. Największą korzyścią jest fakt przebywania razem, ale to także świetna okazja do nauki poprzez interesującą zabawę. Rodzice powinni zachęcać swoje dzieci do kreatywności - wystarczy szczypta fantazji i pomysłowości, aby pobudzić dziecięcą wyobraźnię, ćwiczyć manualną zręczność, uaktywnić wszystkie zmysły oraz uczyć nowych umiejętności. Prace plastyczne czy majsterkowanie uczą projektowania, planowania pracy, umiejętnego doboru środków i narzędzi.

Inspiracje i materiały do kreatywnych zabaw znajdują się wszędzie wokół nas. Z kamieni i patyków przyniesionych ze spaceru zróbmy nowoczesną rzeźbę, z akcesoriów kuchennych - instrumenty muzyczne, a ze słodkich pianek Chamallows Haribo?. zadziwiającą budowlę! Aby budować z pianek, potrzebować będziecie opakowania wykałaczek lub pociętych na małe kawałki słomek do picia oraz wody, która sklei ze sobą pianki. Tylko od waszej wyobraźni zależy, co możecie razem stworzyć: zwierzątka, konstelacje gwiazd czy wysoki do nieba zamek z pianek!

Dziewczynki z pewnością zachwyci możliwość samodzielnego wykonania niepowtarzalnej biżuterii z żelków. Ich rozmaite kształty i kolory dają wiele możliwości tworzenia. Wszystko zależy od fantazji i gustu.

Do wykonania oryginalnych kolczyków z żelków potrzebne będą:
- komplet tzw. bigli, czyli zapięcia do kolczyków (kupisz je np. w pasmanterii)
- dwa kawałki drutu o długości ok. 5 cm i grubość 0,8 mm, które wraz z biglami będą tworzyć szkielet kolczyka
- bezbarwny lakier na bazie akrylu (do kupienia w sklepie z artykułami dekoracyjnymi)
- przydatne będą również szczypce z okrągłymi końcami
- dowolne żelki HARIBO, np. Złote Misie, jeżynki - Berries, Happy Cola

Wykonanie:
1. Szczypcami chwytamy drucik za jeden jego koniec i trzymając za drugi koniec okręcamy, tworząc małe oczko.
2. Wybranego żelka, np. misia HARIBO, nadziewamy na drucik.
3. Na drugim końcu drutu również formujemy kółeczko, na które nakładamy bigla.
4. Żelka malujemy lakierem bezbarwnym, który nie tylko go zabezpieczy, lecz także nada piękny połysk.
5. Wszystkie czynności powtarzamy, aby powstały dwa identyczne kolczyki.
6. W ten sam sposób, ale wykorzystując innego rodzaju zapięcia, możemy wykonać wyjątkowe bransoletki czy zawieszki do telefonu komórkowego.


...........................................................................

HARIBO to istniejący od 1920 roku producent żelków, pianek i gum rozpuszczalnych znanych na całym świecie. W swojej ofercie ma kilkaset rodzajów produktów HARIBO, pianek Marshmallows oraz gum rozpuszczalnych MAOAM o imponującym bogactwie kształtów, kolorów i smaków.